Прокуратурата в Кърджали образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител за случай с изведени преждевременно от приюта четири кастрирани кучета. Животните бяха открити от млада жена в близкото до града село Енчец, малко повече от денонощие след медицинската процедура. Кучетата са били с пресни рани. По думите й били в безпомощно състояние. Преместили ги в постройка в покрайнините на селото, завили ги и ги нахранили. Историята обиколи социалните мрежи след публикувани снимки на животните.
На управителя на приюта е препоръчано да освободи от работа служителите, извели четирите кучета, без да бъде спазен срокът за престой след кастрацията им. Обичайната практика е кастрираните животни да престояват в приюта 3 дни слез манипулацията.
Добрата новина е, че според ветеринарите кучетата са здрави и се чувстват добре. В момента животните са в клиника във Варна.
Жанета Богданова е сред доброволците в Кърджали, които се грижат за изпаднали в беда животни. Определя условията в приютите у нас като лоши. „Приютите в България са концлагери, нищо че парадират, че работят по европейските изисквания. Абсолютно нехуманно отношение от страна на служителите“, коментира тя пред БНР.
„Популацията в България е безумна“, допълва Богданова и уточнява, че неправителственият сектор и доброволците не могат да овладеят тази популация. „В този смисъл приютите са полезни, защото държавата и общината е ангажирана чисто финансово поне с кастрациите.“
Д-р Николай Каснаков, който досега е извършвал кастрациите в приюта в Кърджали, се отказва да продължи работата си там. Той смята, че в цялата суматоха около четирите кучета е била търсена медийна изява.
„До момента сме работили в над 33 общини в България. Кастрирали сме до днешен ден над 35 хиляди животни“, разказа Чанкова. Нехуманното отношение към животните е ежедневна практика, смята тя.
Маргарита Чанкова отбеляза, че нехуманното отношение не е свързано само с насилие, но такова е и изоставянето им, както и неполагането на добра медицинска грижа за тях.
Много често хората отказват да подават сигнали, сочат наблюденията на „Четири лапи“. Случаите стават популярни в социалните мрежи, но институциите не се информират за тях, изтъкна Маргарита Чанкова, която апелира да се подават сигнали, за да има резултати.
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..