Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Любенов: Традиционните мейнстрийм партии продължават да имат съществено предимство

Съвременните политически предприемачи се наместват в определена ниша според политическата конюнктура

Снимка: Архив

Политологът Милен Любенов е автор на мащабно изследване, което прави сравнителен анализ на 20 демокрации за периода 1945–2020 година. В книгата си „Eвропейски партийни системи” той проследява развитието на над 500 партии в Европа. Авторът е преподавател в Катедра „Политология“ на Софийския университет.

Втората световна война е критичен момент, който дава ново начало на демократизацията в Западна Европа, тъй като доста страни преди това са тоталитарни режими, посочи Милен Любенов пред БНР.

Милен Любенов  Снимка от личен архив

Преподавателят търси отговор на въпроса защо партии, които са се институционализирали на един ранен етап на демократизацията, продължават да бъдат устойчиви.

„Това, което мен ме интересува, е стабилизацията на партийните системи, не толкова промяната. През последните години много политолози в Западна Европа разглеждат именно промяната на партийните системи, която наистина е очевидна. Появяват се много нови партии, навсякъде в Европа, но едно е видно – традиционните мейнстрийм партии продължават да имат съществено предимство. Казано с други думи – първите имат предимство, защото те задават началните правила на играта“, коментира Милен Любенов в предаването „Преди всички“.

Книгата не дава обяснение на феномена ДПС, каза Любенов. Според него устойчивостта на ДПС се дължи на нейния етнически характер, а навсякъде в Европа, където има етнически партии, те разчитат на ясна електорална подкрепа.

Запитан какви процеси протичат в дясното пространство, Любенов заяви, че в Източна Европа се появяват нови партии, които си поставят съдържателни етикети – леви или десни. Този етикет обаче невинаги носи като съдържание това, което ние очакваме от една дясна партия например, допълни Любенов.

Това е нещо много типично за съвременните политически предприемачи, които се наместват в определена ниша от гледна точка на политическата конюнктура“. 

Големият митинг на СДС на Орлов мост в началото на демократичните промени в България. Снимка: БНР

В анализа си за дясното пространство в Източна Европа и страните от бившия комунистически блок Милен Любенов отбеляза:

Това което се случи със СДС, се случи навсякъде – и в Полша, и в Унгария. Това беше цената, която понесоха тези партии за извършените реформи“. 

Антикомунистически блокове имаше в цяла Източна Европа. Тяхното изчезване е нормализация и даване на ново начало, смята Милен Любенов. Той отбеляза, че на тяхно място са дошли национал-популистки формации.

Любенов оспори тезата за изборната битка на две големите партии на предстоящия парламентарен вот у нас – ГЕРБ и БСП, като уточни, че става дума за две средни по големина партии и прогнозира, че те ще имат много по-малко депутати в сравнение със сегашните.

Вероятно ще има повишаване на избирателната активност към извънпарламентарните партии, смята политологът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биршен Ибрямова

Биршен Ибрямова: С това няма да се приключи, до изборите има още 20 дни

Ще продължа моята гладна стачка до освобождаването на съпруга ми. Ще го правя до тогава, докато ми стигат физическите сили. Това заяви пред БНР съпругата на независимия депутат Джейхан Ибрямов – Биршен. Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му. От становището, с което председателят на парламента Рая..

публикувано на 04.10.24 в 10:01

Арести при спецоперация на полицията в Горна Оряховица

Полицията в Горна Оряховица задържа четирима души за кражби при специализирана полицейска операция тази сутрин срещу конвенционалната престъпност и срещу купуването на гласове за изборите. Започна и така нареченото "профилактиране" на криминалния контингент, за който на предишни избори е имало сигнали за изборна търговия. Кварталите..

публикувано на 04.10.24 в 09:58
Българският културно - информационен център в Босилеград

Годишнина от откриването на Културно-информационния център в Босилеград

Годишнината от откриването на Културно-информационния център на сънародниците ни в Западните покрайнини ще бъде отбелязана в Босилеград. По този повод е подготвен музикално-поетичен спектакъл "С България в сърцето“, който ще се състои от 18 часа местно време в салона на центъра. Ще гостува група от София и СГО и Кюстендил. През далечната..

публикувано на 04.10.24 в 09:57
Доц. Аделин Иванов

Доц. Аделин Иванов за деформациите на краката от неудобните обувки

Есента е времето, когато сменяме обувките, за да се предпазим от студа и дъжда. Много често в името на модата и красотата правим и компромис с това, което носим на краката си.  Неудобните и неподходящи за нас обувки могат да причинят не само временно неудобство, а и сериозни деформации в областта на ходилото.  За кокалчетата на краката..

публикувано на 04.10.24 в 09:47
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
(18 август 1983 г.) Хеликоптер МИ-8 дневно налива около 100 тона бетон на най-високите носещи греди на виадукта

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53