Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вилна зона край Сливен се наводнява при всеки по-силен дъжд или сняг

Снимка: Стоян Радев

Обилните валежи в Сливенско и снеготопенето в планината увеличиха нивото на водите в региона. Във вилната зона, която се намира непосредствено до града, част от основни пътища се превърнаха в речни корита.

Това не се случва за първи път, разказват живеещи в местността Гюргюнлюка в селищно образувание Изгрев. Според техните свидетелства сигнали до общината в Сливен са били изпращани многократно, но до момента са предприемани частични действия за отстраняване на проблема или са правени само констатации.

По-възрастните жители на този район на вилната зона си спомнят, че водата през зимата и пролетта си тече така от 30 години и няма сила, която да я спре или отбие, така че да не залива дворовете и пътя. 

„Водата идва някъде отгоре, върви в малък канал, след това прави рязък завой надолу и идва насам“. 

Възрастното семейство Стайка и Димитър Яневи разказват как се е наложило да купят съседен имот, да изградят бетонна стена, за да спрат прииждащите след дъжд или сняг води.  

„Вчера сме затворени вкъщи, защото не мога до магазин да отида“. 

Стайка Янева си спомня и други случаи, когато били без оградата. „И водата ми влезе вкъщи. Не можем да си отворим вратата да излезем. Дворът ми беше 40 сантиметра вода. Избата ми се напълни с вода“. 

Преди четири години имало общинска проверка, пратили човек да види откъде идва водата. Без резултат.

Реката по улицата си тече безпрепятствено по пътя, по който на ден преминават множество хора и автомобили. Единственият асфалтов път стига точно до водата, а местните, къде на шега, къде наистина, казват, че от там започва „зоната на здрача“ - черен път, без канализация, през лятото прах, зиме  наводнения и лед, а през нощта - без улично осветление.

Младото семейство Стоименови, което наскоро е построило своя дом на проблемната улица и отглежда трите си деца там, споделя неволи и очаквания. 

„При дъжд се случва това, че не можем да излезем от тази или другата врата. Тук се получава една река, която издълбава. Тук е пълно с деца. Училището е на 300 метра и 20 години нищо не се прави. Кал през зимата и страшно много прах през лятото“. 


Всички гадаят откъде тръгва проблемът, но ясен отговор няма. Само 100 -150 метра метра още по на изток тече още по-пълноводна река по сравнително широк и много използван път. Тя се разклонява на две - към близката нива и надолу по улицата, и стига... незнайно къде. 

През дворовете е пробило, избива през дворовете по улицата и наводнява всички къщи“. 


Защо водата е оставена да направи речни корита от неасфалтираните улици във вилната зона от пресцентъра на Община Сливен отговарят в писмен вид:  

„Местността Гюргюнлюка е част от селищно образувание Изгрев в землището на град Сливен. Уличната регулация не е приложена в по-голямата си част, заради огромната площ, която по мащаби се равнява на града. От създаването на селищното образувание, Общината следва законовите процедури за осигуряване на инфраструктурата там. Екипът е запознат с конкретния казус. При постъпване на подобни сигнали, е реагирано своевременно и с необходимите действия. Случаи от подобен характер са изключително трудни за решаване поради необходимостта от огромни инвестиции и финанси, с каквито Община Сливен не разполага“. 


А хората тук искат малко, защото освен за жители на зоната, се считат и за данъкоплатци и граждани с права и задължения. 

Искаме нормална инфраструктура за живот. Нищо специално, нищо особено. Асфалтиран път. Обособени места за боклук. Осветление“.  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки: Стоян Радев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30