Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли време парламентът за промените, свързани с пенсиите от частни фондове

Снимка: БГНЕС

Какво се случва с проекта за промени в Кодекса за социално осигуряване, който регламентира фазата на изплащане на пенсиите от частните фондове. За втори път депутатите удължиха срока за внасяне на предложения между първо и второ четене. Срокът изтича на 5 февруари. До момента обаче единственото предложение беше направено не от народни представители, а от КНСБ. От синдиката заподозряха, че вървят задкулисни договорки по проекта, след като стана ясно, че Комисията за финансов надзор внесе, под формата на становище, на практика нов законопроект, паралелно с този на правителството. 

Как реагират синдикатите и бизнесът, при положение, че близо три години работиха заедно със социалното министерство по подготовката на текстовете на правителствения вариант? Има ли опасност времето на това Народно събрание да не стигне за приемането на промените в закона?

Представители на синдикатите и на бизнеса посрещнаха с недоумение поредното отлагане на крайния срок за внасяне на предложения между първо и второ четене на промените в Кодекса за социално осигуряване. С недоумение посрещнаха и становището на Комисията за финансов надзор, с което на практика се пренаписват внесените от правителството текстове, въпреки че тези текстове са плод на работата на работна група с участието на всички заинтересовани страни, включително и на Комисията за финансов надзор. Междувременно стана ясно, че според председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова трябва да се създаде работна група, която да изчисти детайлите и да разгледа становището на Комисията за финансов надзор. Националният секретар на КНСБ Ася Гонева коментира: 

"Отлагането на срока е доста странно. Странно е и това, че освен на КНСБ нямаше и друго предложение. За мен се случва нещо задкулисно, което не изглежда много чисто. ... Защо КФН трябва да налага някакви корекции, които на нея са ѝ удобни. Един контролен орган трябва да контролира това, което е разписано в закона, а не да иска да бъде разписано така, че на него да му е удобно".

Има ли риск 44-ото Народно събрание да не успее да приеме промените

"Абсурдно е и би било изключително безотговорно. Не го допускам. Смятам, че правителството ще направи всичко възможно това да не се случи, защото те са вносители на този законопроект, до края на този парламент ще се приемат текстовете. Лошото е, че знаем, когато се бърза, какво се случва".

Гонева заяви, че КНСБ няма намерение да отстъпва от внесените от синдиката между двете четения предложения изплащането на допълнителната пенсия от втория стълб на пенсионното осигуряване и на тази за осигурителен стаж и възраст да започва в един и същ момент, въпреки че от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване категорично възразиха срещу направените от КНСБ предложения: 

"Няма логика и никой не може да ме убеди, че е редно втората пенсия, допълващата сума да се получава като самостоятелна и преди тази, към която се изплаща". 

Заместник-председателят на Българската стопанска камара Мария Минчева беше категорична, че е много лош сигнал - както за качеството на работата на парламента, така и за нивото на социалния диалог, ако един законопроект, който е готвен близо три години, с постигнати компромисни текстове, бъде променен в рамките на две седмици: 

"Срокът на работа на настоящото Народно събрание е все по-кратък. Влизаме в една предизборна кампания. Първите хора, които трябва да се пенсионират, ще го направят през септември. Много лоша практика е да се подхожда по този начин. ... Най-голямото предимство на този законопроект е, че той предвижда след 5 години оценка на неговото въздействие. ... Разумно и далновидно е да не се правят същностни промени в този законопроект, да се даде ход на текстовете, които са договорени със социалните партньори , и да се наблюдава приложението на тези норми в следващите няколко години". 

По думите й фактор за удължаването на срока вероятно е и това, че до края на мандата си това Народно събрание има и други спешни законопроекти, с които да се занимае. Относно становището на Комисията за финансов надзор Минчева коментира: 

"Представители на КФН са участвали в работната група, която разработваше този законопроект. Тази комисия е контролен и надзорен орган на всички актове, които ще бъдат разработени от пенсионните дружества. Няма повод за представяне на изцяло нови идеи, които да бъдат тепърва разглеждани".

След приемането на законовите изменения в Кодекса предстои обемна и мащабна работа, свързана с приемането на подзаконова нормативна уредба.

Репортаж на Мария Костова в предаването „12+3“ можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51