Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Обсерватория за идеи – 2Д“ мотивира децата да погледнат към звездите

Сдружение „Обсерватория за идеи – 2Д“
Снимка: Сдружение „Обсерватория за идеи – 2Д“

Обсерватория за идеи – 2Д“ е габровско сдружение на млади и активни местни хора, които се занимават с алтернативни проекти в областта на науката и технологиите. Работят с деца от цялата страна. Заедно изучават Космоса, увличат ги да четат, учат ги да използват умно технологичните достижения на времето, и нещо много важно – да мечтаят.

„Как ще изглежда Габрово през 2050 година, може ли изкуствен интелект да композира симфония? – по това разсъждават децата, които посещават лагерите на „Обсерватория за идеи“. Първият за тази година предстои и ще е за млади изобретатели“, каза в „Преди всички“ Ивайло Раднев от сдружението.

С децата работят ментори. Започнали преди три години, мотивирани от отговорността пред своите деца, Ивайло и приятелите му откъсват децата от телефоните, за да погледнат заедно с тях нагоре, към звездите. Насърчават любопитството им, окуражават ги да четат, да мислят и да фантазират.

Сдружение „Обсерватория за идеи – 2Д“

Първата инициатива в поредицата неформални обучения на сдружението е „Звездни градове“. Следва звезден фестивал със занимания по ракетомоделизъм и изстрелване на изработените от децата ракети.

„Наскоро се проведе и училище за соларни специалисти. Момичетата и момчетата лагеруват и се забавляваха в село Прахали, на 9 км. от Габрово. Там дишат чист балкански въздух, чувстват се свободни и учат чрез правене“, смята Ивайло Раднев.

Тази година инициативите са посветени на зелената идея. Едната е „Детско земеделие с кауза“:

"С този модул искаме да покажем на децата, че няма отпадъци, има ресурси, има суровини, има възможности". Това посочи още Раднев.

В кампуса, освен градини, ще имат и компостираща система. Ще я сглобят от отпадъчни материали. Решението за тези еко инициативи от екипа на Обсерваторията за идеи взели след тази кризисна 2020-а, за да насочат вниманието на децата към ресурсите, които притежаваме.

Лагерите и тази година, както и предишните, ще са достъпни за всички ученици и родители. Такси не се дължат. Менторите са доброволци, а за покриване на разходите се търси финансиране чрез грантове и спонсори.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40