Тялото на Атанас Скатов беше откарано в болница в пакистанския град Скарду от военен хеликоптер. По-рано днес българинът загина при падане под връх К2.
Това потвърдиха за БНР от пакистанската агенция, която обслужва експедицията на място, както и от непалската агенция - организатор.
От Министерството на външните работи съобщиха за БНР, че консулът ни в Пакистан е в контакт с местните власти и изяснява процедурата по транспортиране на тялото, като ще окаже пълно съдействие на близките на Скатов.
Атанас Скатов и още 20 души се изкачиха вчера до Лагер 3, който е на около 7300 метра височина. От там същата нощ трябваше да започне щурмът. Рано тази сутрин обаче от непалската фирма - организатор на експедицията, съобщиха, че атаката се прекратява, а участниците започват да слизат към Базовия лагер.
"Те бяха бавни, уморени, беше много студено. Някои се опитаха да се изкачат и над Лагер 3 снощи, но не успяха. Това все пак е К2 през зимата, изкачването е много трудно. Беше лично решение на всеки участник, според физическото и психическото състояние на всеки, но и общо решение на групата. Имаха опасения, че няма да има достатъчно време да осъществят атаката, защото прозорецът от подходящо време беше малък - да изкачат върха и после да успеят да слязат до някой от лагерите. Така че, това беше решение на цялата група" - разказа пред БНР Канишур Гургей, мениджър в непалската агенция Seven Summit Treks.
Той подчерта, че причината за трагичния инцидент не е в здравината на въжетата. Парапетите са били изправни и вероятно българинът се е изпуснал от тях при преминаване от едно въже към друго. Тялото е намерено на около 5500 метра височина.
"Вярвам, че застрахователната компания ще плати за тази спасителна операция. Шерпите, а и пакистанската армия свършиха много добра работа" - добави непалецът.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове"
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..
Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова.
В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 2 март 2025г. Водещ - Даниела Якова
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристигна в четвъртък в София по покана на най-голямата зала за катерене в България, която празнува първия си рожден ден. Гарнбрет се срещна с деца катерачи и показа уменията си по маршрути с категория на трудност между 8b и 8c+, направени за нея от специално поканени за целта..
В Словения има поговорка, че всеки „истински“ словенец трябва поне веднъж в живота си да изкачи Триглав (2864 м), най-високия връх в страната и в Юлийските Алпи. В малката балканска страна има 352 върха с височина над 2000 метра, а стените за катерене достигат няколкостотин метра. Затова и неслучайно почти всеки в Словения се е докоснал до..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..