Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Бърдаров: Войната е правилото в човешката история, мирът е изключение

Доц. Георги Бърдаров
Снимка: БНР

Доц. Георги Бърдаров е писател, но и географ, преподавател по демография в СУ „Св. Климент Охридски”, лектор по презентационно майсторство, специалист по етно-религиозни конфликти, автор на най-четения български разказ в интернет „За петата ракия или колко е хубав живота“, президент на клуб по петанк, запален левскар и бивш вратар, луд фен на Уругвай, автор на въпроси в „Стани богат”, победител в състезанието за оратори „Майстор на думите”.

Новият му роман „Absolvo te”, отново е инспириран от истински истории. Изследва пропастта между два народа, които имат общ произход и корени, а в продължение на десетки години водят ежедневна братоубийствена война. Действието се простира от годините на Холокоста в Европа до наши дни и арабско-израелския конфликт. Романът се опитва да стигне до най-мрачните подземия на човешката душа и нуждата ни от прошка. Задава няколко прости, но много важни въпроса:

„Можеш ли да направиш невъзможното, за да имаш още само една секунда живот на тази земя?“

„Можеше ли да простиш, онова, което не би простил на себе си?“

Доц. Георги Бърдаров е посетил Аушвиц през ноември 2018 година

Умишлено отидох заради романа. Исках да видя и усетя мястото, където е бил главният герой, да си го визуализирам, да си го представя, да го почувствам. Почувствах го с всички сетива и това може би е едно от най-разтърсващите неща, които съм изживял в моя живот, предвид годините си“.

Той сподели, че има предателства в живота му, които не може да прости.

В книгата си доц. Бърдаров казва: „Войната винаги се завръща, рано или късно, но винаги“:

„Това са мои думи, които ги сложих в началото, защото съм специалист по етнорелигиозни конфликти, станах специалист в тази област, защото съм убеден до утопизъм хуманист и противник на всяко разделение между хората. Като специалист в тази област установих за себе си един тъжен факт, че войната е правилото в човешката история, мирът е изключение“, подчерта университетският преподавател. 

Всеки човек се нуждае от вяра, допълни той:

„Вярата трябва да бъде светлина, факел, упование, докато религиите за съжаление много често, това важи за всяка религия, се превръщат в институции, в инструмент на насилието, обслужващи политически и икономически интереси“.

Дебютният му роман „Аз още броя дните“ е написан по действителен случай. Разказва за любовта на християнин и мюсюлманка по време на Босненската война и става абсолютен бестселър в България. На премиерата на книгата присъстват повече от 500 човека и следва вълна от емоции и позитивни отзиви. Печели номинация за роман на годината в България и наградата за дебют на литературен клуб „Перото“.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11