Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

70 години Национално училище за танцово изкуство, единствено по рода си на Балканите

Снимка: www.nutibg.com

Националното училище за танцово изкуство чества 70 години от създаването си. През десетилетията образователната институция е била втори дом на поколения талантливи педагози, хореографи и ученици. Днес в танцовото училище се обучават над 450 деца. 

„За да бъдеш класическа балерина, трябва да го приемеш като начин на живот. Трябва да мислиш и занапред, защото подготвяш тялото си за тази кариера, която градиш“, разказва с любов и уважение към сценичното изкуство Невена Халваджиева, ученичка в 11-и клас, специалност „Класически танци“.

Заниманията изграждат не само грациозност и самочувствие, но и дисциплина и издръжливост. 

Риолина Топалова е художествен ръководител на първата специалност, открита в училището - класически танц. 

Много от артистите, хореографите, режисьорите на танцовото изкуство, тръгнали от танцовото училище, сега се водещи фигури в театри по целия свят“. 

С много труд и усилия педагозите развиват у децата качества като упоритост и постоянство, а те от своя страна - превръщат мечтите си в реалност. 

Националното училище за танцово изкуство е създадено в средата на миналия век по инициатива на основоположника на професионалния български балет Анастас Петров

През 2004 година е разкрита и третата специалност - модерен танц. Директорът на училището Бойко Неделчев: 

„За тези 70 години училището много се разви, има много награди. Училището е единствено в България и на Балканския полуостров, което дава професионално образование по танцово изкуство в трите жанра - класически, народен и модерен танц“. 

Ученичка в най-младата специалност е 18-годишната Емона Георгиева. Момичето участва в международни и национални събития, от които си тръгва с множество отличия: 

Дишам чрез танца, ако не танцувам, няма да съм жива. 100% отдаденост и безгранична любов“. 

От трите специалности най-многобройна е групата за български танци. За изкуството, съчетало магията на стъпки и музика, от които настръхваш всеки път, когато ги чуеш, разказва дванайсетокласникът Христо Йорданов, избрал фолклорните танци за своя бъдеща професия:

„Това е свобода, любов. 95% от деня ми е свързан с танца. Записали са ме в клуб по танци още на три години“. 

Училището кандидатства по проект за изграждане на учебен театър и ако това се реализира, то ще бъде единствено по рода си в Европа. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината и училището в Трекляно се отопляват на дърва

Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова:  "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..

публикувано на 20.02.25 в 15:18

ПП-ДБ номинира доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на КЗК

"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..

публикувано на 20.02.25 в 15:14

Изсичането на стари дървета – обезлесяване или по-сигурна градска среда?

Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините.  Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..

публикувано на 20.02.25 в 15:08
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46