Историческа втора процедура по импийчмънт срещу бившия американски президент Доналд Тръмп започна днес. В Сената се очаква продължителен дебат за конституционната съобразност на процеса.
Първото гласуване ще е по въпроса дали Конституцията позволява бивш президент да се подлага на такъв процес. Ако това бъде прието с обикновено мнозинство, процесът продължава.
По-рано лидерите на демократите и републиканците в Сената се споразумяха да дадат по 16 часа на обвиняващите и на защитата на Тръмп да изложат своите аргументи. Самият Тръмп отказа да се яви и даде показания по време на процеса.
Oчакванията са основните разисквани тези да са дали е легално поставянето на бивш президент в процедура по импийчмънт и дали Тръмп може да използва Първата поправка в Конституцията (за свободата на словото - б.р.) като защита. Тръмп е обвиняван, че с думите си на 6-и януари умишлено е подстрекал щурма, при който негови съмишленици атакуваха сградата на Американския конгрес – атака, при която загинаха петима. Адвокатите на бившия президент категоризираха процеса като неконституционен и определиха като „абсурд“ опитите той да бъде обвиняван за насилието.
Тръмп е първият американски президент, който е в процедура по импийчмънт за втори път и също първият, който е в тази процедура след края на мандата му. Ако бъде признат за виновен, Тръмп няма да може да заема обществени длъжности.
Процесът започна в 20 часа българско време и се очаква да приключи в края на седмицата. Засега не се планират да се призовават свидетели и окончателното гласуване се очаква да се проведе или в неделя, или в понеделник.
Признаването на Тръмп за виновен изисква мнозинство от две трети в Горната камара на Американския конгрес, което означава, че е необходимо 17 републиканци да гласуват с 50-те демократа там – нещо, което за момента няма индикации да се случи.
Президентът Джо Байдън отказа да се изкаже по темата, като поясни, че това е работа на Сената.
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..
Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..