„Първата стъпка ще бъде, че Сенатът ще дебатира и ще гласува дали е допустимо да се процедира с по-нататъшен вот за импийчмънт, при положение, че Доналд Тръмп вече не е действащ президент. Най-вероятно ще се премине към следваща фаза“, обясни пред БНР Христофор Караджов, преподавател в Калифорнийския университет.
„Конституцията е доста мъглява по този въпрос. Има прецеденти, не на ниво президент. Има бивш сенатор, министър на отбраната. Говорим за прецеденти от края на 18-и, края на 19 век, началото на 20 век, федерални съдии и т.н. конституционните анализатори, юристите имат лагери в тази посока, но общата прогноза е, че в крайна сметка ще се премине към гласуване да продължи всичко това“, отбеляза Караджов.
За да бъде приет импийчмънт на президент, или в случая на бивш президент, трябва да има мнозинство от две трети от сенаторите, тоест 67 сенатори трябва да гласуват, уточни Караджов.
„Това вече е доста по-сложно. Демократите в момента, поне по предварителни данни, ги нямат тези гласове, както беше и когато почти точно преди една година се гласуваше първият импийчмънт на Доналд Тръмп. (…) По предварителните заявки републиканците в Сената не са склонни да смятат, че Тръмп е предизвикал този бунт на 6 януари и да бъде наказан.“
Двете страни са се разбрали да ускорят процедурата по обсъжданията и има доста голям шанс до следващия понеделник процесът да приключи, поясни Караджов. „Никой не е заинтересован от дълъг процес.“
След нарастване на нивата на заболеваемост до тези от ноември сега случаите в САЩ започват да спадат, каза Христофор Караджов. По думите му ваксинирането върви доста интензивно, а преди седмица броят на ваксинираните е достигнал броя на положителните тестове от началото на пандемията.
„Хората се поуспокоиха доста, когато видяха, че 26-27 милиона души са ваксинирани. Няма масови случаи да започнат да измират хората от това, че са ваксинирани с някаква нова нечувана ваксина.“
„Единствената спънка е наличността на ваксините, но хората имат доста сериозен ентусиазъм“, допълни Караджов.
Предстои да бъде приет пакет от икономически мерки срещу коронакризата в САЩ. Дебатира се размерът на еднократната помощ. Отделните щати имат различни решения за подпомагане на бизнеси. Това е трета вълна на изплащане на помощи, като всяка от тези вълни струва на американския бюджет няколко трилиона долара, изтъкна преподавателят.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..