Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев: Бъдещите политици да ни дадат възможност да мечтаем

Снимка: Антония Енева

Един роман, който започва с изненада, потапя ни в необичайна смес от вихрено въображение и близка реалност и ни кара да възкликнем – романът „Опашката“ на Захари Карабашлиев, излезе от печат.

Точно 390 страници плюс една тетрадка в допълнение с празни редове и бели страници и едно писмо, обвито в оризова хартия.

Героинята се появява с тяло с опашка, като идеята дойде още през 2014 години в един разговор с жена ми…Опашката се разполовява и промъква по страниците, тя е ключов герой, не е само физиологическа опашка, женската опашка, има и други опашки в романа – те изграждат мрежа“.  Това каза пред БНР известният писател.

Фрагмент от книгата Опашката е като нещо, което влачим от миналото, което ни тежи или пък ни бута напред. Това е най-политическата ми книга, без да е политическа, аз не мога да избягам от действителността. В романа виждаме нашата реалност с предстоящите два избора тази година – парламентарните и президентските. Романът е по някакъв начин коментар на популизма и демагогията“, разказа още в „Хоризонт до обед“ Карабашлиев.

Много политици могат да се окажат разконспирирани в този роман – опашките на техните съпруги и деца. В Америка съм бил свидетел как се избираше Барак Обама за президент, бях регистриран демократ и виждах с каква чистота и надежда се работи по тази кауза. Ако работиш, например, в медия и искаш да агитираш за този президент, ти си пускаш неплатен отпуск за това време на агитация. Много ми се иска да видя и тук широко политическо въображение - бих подкрепил такъв кандидат, но не могаДа погледнеш малко по-нагоре, да погледнеш над билото, да погледнеш над покривите - тези наши избраници да ни дадат възможност да мечтаем, а не само да се нахъсваме един срещу друг, което е един доказано работещ механизъм...", каза още творецът за бъдещия хоризонт, който иска да види като "повдигната политика, която трябва да ни води напред".

Още по темата можете да чуете от интервюто със Захари Карабашлиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04