Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Пенчо Стоянов

Проф. Пенчо Стоянов (1931-2020)

На 9 февруари се навършиха 90 години от рождението на видния български композитор, педагог и музикален теоретик проф. Пенчо Стоянов. Той си отиде от този свят на 24 ноември 2020 г. Беше изкючително ерудиран музикант - истинско удоволствие беше да се работи с него. Участвал е в много предавания на Националното радио - беше интересен събеседник  и в същото време скромен и естествен, въпреки всичките си титли и награди.

Пенчо Стоянов завършва Държавната музикална академия в класа по композиция на Парашкев Хаджиев и Панчо Владигеров. Специализира в Московската консерватория при Арам Хачатурян, а музикална теория – при Владимир Протопопов, Виктор Цукерман и Сергей Скребков. По-късно специализира и в Париж при Месиен и Обер. Още през 1955 г. започва преподавателската си дейност в Музикалната академия - отначало е асистент по хармония и теория на музиката, след това - по музикален анализ. През 1972 г. вече е професор, а 9 години по-късно и доктор по изкуствознание.

Целият му професионален път на преподавател преминава в Музикалната академия и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, но е изнасял лекции и в Германия, Австрия, Южна Корея. С доклади на симпозиуми и научни конференции е участвал в Германия, Франция, Италия, Унгария, Чехия, Русия, Гърция, Югославия. Пенчо Стоянов е автор на редица музикално-теоретични трудове и учебници.

Като композитор за свои произведения е удостоен с награди в Полша и Франция. А творчеството му е обемно: пет симфонии, три симфонични поеми, три увертюри, Дивертименто за струнен оркестър, два струнни квартета, клавирен квинтет, три сонати за цигулка и пиано, пиеси за пиано. Не му е чужда и вокалната музика - автор е на два цикъла солови песни, на хорови пиеси. За съжаление творчеството му е малко познато на широката публика.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Пенчо Стоянов, в което той говори за своята Симфониета за малък оркестър, записана в творчеството му и като Симфония №3. Чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06
Светослава Михайлова и децата от Лятна рисувална в Монтана

Млада художничка възпитава в усет към изкуството деца от Монтана чрез "Лятна рисувална"

Деца се включиха в "Лятна рисувална" в Монтана. Художничката Светослава Михайлова дава възможност на желаещите деца и юноши от града и страната да натрупат опит в изобразителното изкуство. Участниците в рисувалната са заети от понеделник до събота две седмици сега и още две през август. Светослава Михайлова събира деца от Монтана и страната, за да..

публикувано на 10.08.24 в 06:50
Денеш Варьон

Пианистът Денеш Варьон: Можем да учим много от големите имена в миналото

Щастлива среща в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" с прочутия унгарски пианист Денеш Варьон – един от най-високо ценените изпълнители на международната музикална сцена в наше време.  През юни в Цюрих той беше част от реномираното жури на конкурса за пианисти „Геза Анда“ 2024 . Самият той е победител в петото му издание през 1991 г. –..

публикувано на 09.08.24 в 19:22

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година. Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на..

публикувано на 09.08.24 в 18:51