Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миодраг Миличевич: На Косово му трябват некомпрометирани политически лица

Работник поставя знамето на Косово в центъра на Прищина за годишнина от края на войната и влизане на войски на НАТО в провинцията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поредните извънредни избори предстоят на 14 февруари в Косово, на които реформаторите националисти, начело с бившия местен Че Гевара - Албин Курти, правят нов опит да сътворят история - да осъществят смяна на поколенията в политиката и да пратят в опозиция всички "стари муцуни" от първите следвоенни години и от утвърждаването на независимостта на бившата сръбска провинция.

Движението "Самоопределение" на Курти беше на власт по-малко от два месеца миналата година, но беше бламирано от коалиционния си партньор и се върна в опозиция. Сега обаче е на ръба дори да спечели абсолютно мнозинство, а преднината му пред традиционните партии е значителна.

Политическият анализатор Миодраг Миличевич, изпълнителен директор на неправителствената организация "Актив" в Косовска Митровица с дългогодишен опит в департамента за изборите на мисията в Косово на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, коментира в предаването "Събота 150".

Нова година, нови избори в Косово. Така е при вас напоследък, господин Миличевич. Всъщност до този вот се очакваше да се стигне от няколко месеца. Какъв е залогът и какви са очакванията?

"Тези нови избори, които са насрочени за 14 февруари, са преди всичко показател, че нещата в Косово явно не се развиват в желаната посока. Това са вече четвъртите избори за последните две години, което е доста ясен признак за нестабилност на институциите, но и на политическата система - заради междуособиците между албанските формации, включително за диалога с Белград.

Вътрешната поляризация в самите партии е огромна, както и разочарованието на избирателите от тях. Има очаквания този момент да се окаже преломен за Косово заради възможността нови политически сили да вземат властта най-накрая. Тук преди всичко става въпрос за движението "Самоопределение".

За първи път властите в Прищина не разчитат на експертната помощ на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за организирането на парламентарни избори. Какви са гаранциите за интегритета им?

"По някаква неизвестна за мен причина Централната избирателна комисия реши сама да се захване с организацията на парламентарните избори. Трябва да призная, че тя вече има някакъв опит - с последните частични местни избори в Подуево и в Северна Митровица. На тях малко или много нещата се развиха без големи проблеми. Но сега вече се забелязват трудности, които съм сигурен, че ЦИК не е предвидила.

Косово, малко повече от 21 години след войната, продължава да не може да осигури стабилна и пряка връзка с онази част от своите граждани, които са със статут на бежанци и живеят в Централна Сърбия. А сега дори за първи път беше взето решение на изборите да се приемат само косовски документи за самоличност. И остава неизвестно дали бежанците ще могат да гласуват с документите си на разселени лица".

На сътрудничеството между "Самоопределение" и бившата председателка на парламента от Демократичната лига Вьоса Османи се гледа като на стратегически много силен ход. Те бяха двамата най-популярни политици сред косовските албанци на изборите през октомври 2019-а. Достатъчно ли ще е това обаче, за да могат да съставят самостоятелно правителство?

"На Косово наистина вече от доста време му трябват свежи кадри - нови политически лица, некорумпирани, необременени от военно минало и некомпрометирани пред обществото за каквото и да било. През тази призма можем да гледаме на успеха на "Самоопределение" и Албин Курти и Вьоса Османи преди той за кратко да бъде във властта в началото на миналата година.

Към този момент е почти сигурно, съдейки по социологическите допитвания, че двамата не могат да си осигурят абсолютно мнозинство, което би им позволило да формират самостоятелно правителство. Рейтингът на "Самоопределение" е малко над 40 на сто. И ако това се претвори в изборен резултат, ще бъдат принудени да търсят коалиционни партньори.

Под въпрос е дали Курти може да разчита, че ще има адекватни събеседници за такива преговори. Събеседници, които биха се съгласили с големите му изисквания към потенциалните коалиционни партньори. Ключът, като имаме предвид колко турбулентни са отношенията между албанските партии през последните 7 години, ще е Курти да смекчи малко условията си.

От друга страна важен играч с големи претенции към бъдещи коалиционни партньори е и Рамуш Харадинай. Той от самото начало не крие, че иска да стане президент на Косово. Това би била цената за неговата подкрепа за каквато и да било коалиция. Друг е въпросът, разбира се, дали би могъл да събере необходимите две трети от гласовете в парламента, за да стане държавен глава.

Със сигурност, ако моментната ситуация се запази след вота, следизборният период в Косово отново ще бъде политически турбулентен и изпълнен с пазарлъци между партиите".

Възможна ли е коалиция на бившия премиер Албин Курти и бившия премиер Рамуш Харадинай? Ако имат нещо общо двамата, то е, че са заявявали готовност за свикване на референдум за обединение с Албания?

"В края на предизборната кампания сме и е нормално да се изостря реториката. Обещава се какво ли не на избирателите. Невъзможното дори. Ако Курти се откаже от това партията му да държи президентския пост и Вьоса Османи се задоволи пак с председателството на парламента, тогава ще може да бъде постигнат политически компромис, който би означавал Харадинай президент".

Какво място имат преговорите Прищина-Белград в предизборната кампания?

"Всички партии се обявяват или за пълна реципрочност в отношенията със Сърбия, или за предефиниране на преговорната позиция на Прищина с приемане на платформа на базата на национален консенсус, какъвто всъщност в Косово няма.

Така че не се говори за нищо конкретно и нищо извън вече добре познатото, включително категоричното настояване за взаимно признаване със Сърбия, което, както обещават албанските партии, ще освободи Косово от бремето на споровете с Белград и то ще може да се концентрира върху икономическото развитие например.

Малко се говори за преговорния процес в предизборната кампания. Предполагам, защото партиите са преценили, че това е опасна мина за всички тях. И че биха загубили част от електората си, ако обявят някое по-смело предложение за отношенията с Белград".

Безпроблемна ли ще е доминацията и този път на партията "Сръбска листа" сред косовските сръбски избиратели?

"Без съмнение. Не само заради подкрепата на Белград, но и заради всичко, което се случи тук след 2013 година. В сръбската общност, особено след убийството на Оливер Иванович преди 3 години, който, бих казал, беше един от най-откритите ни политици, се стигна до загуба на интерес на много сърби към политиката.

Така, разбира се, се отвори възможност за абсолютна доминация на "Сръбска листа". А сега не виждам как набързо създадените специално за тези избори алтернативи - две граждански инициативи, биха могли да са някаква заплаха за "Сръбска листа".

Наистина тъжно е, че нямаме реален политически избор - някоя трайна алтернатива, която дори не е необходимо непременно да бъде против водената от Белград политика. В името на плурализма е необходимо поне един различен глас да играе ролята на контролен механизъм от страна на сръбската общност не само в парламента, а въобще.

Но резултатът от тези избори по отношение на сърбите е ясен отдавна. "Сръбска листа" без големи затруднения ще спечели всичките 10 запазени за сърбите места в парламента и ще продължи своята доминация, а с това и доминацията на политиката на Белград по отношение на Косово".

Интервюто на Деян Йотов с Миодраг Миличевич в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС одобри окончателно актуализацията на бюджета

Народното събрание одобри окончателно актуализацията на държавния бюджет, с която общините ще получат допълнителни суми за свои проекти. Кметовете на големите градове с районно деление да могат да делегират на районните кметове възлагането и изпълнението на проекти. Възраждане: Земеделците не получават т. нар. "украинска помощ" заради..

публикувано на 31.07.24 в 13:13

Президентът призова НС да преразгледа отпускането на пари за противопожарна техника на МВР

Президентът Румен Радев призова парламента да преразгледа решението, с което отпуска пари за противопожарна техника на МВР. По-добрият вариант е парите да отидат за армията, каза Радев, тъй като Военно-въздушните сили имат нужната експертиза: "Ние сме държава с ограничени икономически и финансови възможности и не можем да си позволим да..

публикувано на 31.07.24 в 13:09

Разследват палеж на орехови насаждения край село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров.  Т е са унищожени при пожар, горял в района преди два дни и загасен от пожарникари и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в Оряхово.  Размерът на щетите,..

публикувано на 31.07.24 в 12:54

МРРБ подписва 70 споразумения по Инвестиционната програма за общински проекти

Министерство на регионалното развитие и благоустройството продължава подписването на споразумения с общини по Инвестиционната програма за общински проекти. Днес и утре ще бъдат подписани 70 споразумения с общини, включително и за изпълнение на ВиК проекти, съобщават от ведомството.  От там напомнят, че до 1 септември всички общини могат да..

публикувано на 31.07.24 в 12:49

Идентифицирани са жертвите на взривовете в Елин Пелин

Идентифицирани са жертвите на взривовете в складове с пиротехника край град Елин Пелин. 30 къщи имат щети след експлозията в складовете край Елин Пелин Община Елин Пелин предупреди да не се събират или пипат разпръснатите след взрива остатъци от пиротехника Откритите на мястото силно овъглени тела са на 22-годишния син на..

публикувано на 31.07.24 в 12:46

БСК: 33% от хората, които получават обезщетение след работа в друга страна от ЕС, са от Благоевградско

Половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава-членка на Европейския съюз, са регистрирани в четири области на страната – Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик – за това алармират от Българската стопанска камара преди предстоящото днес второто четене в социалната парламентарна комисия на проект..

публикувано на 31.07.24 в 12:42

Румен Радев: Не се меся във вътрешните дела на нито една политическа партия

По повод днешните твърдения на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, че Румен Радев разцепва движението, държавният глава заяви, че не се меси във вътрешните работи на нито една политическа партия. Пеевски: Президентът разцепва ДПС По повод обвиненията на Пеевски, че заедно с ПП-ДБ организира сваляне на председателя на парламента Рая..

публикувано на 31.07.24 в 12:31