Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законопроект за дейността на психолозите стигна до парламента

Психотерапевтите готови с чернова на отделен закон за професията им

Снимка: БТА

Отлаган от години законопроект за регулиране на дейността на психолозите е внесен в Народното събрание.

Досега от липсата на ясна регламентация са се възползвали хора, които не искат да поемат отговорност, смята Пламен Димитров от Дружеството на психолозите. Според него бъдещият закон ще отстрани „сиви, сенчести елементи в професията“ и „самозванци“. Със законопроекта ще се „регулират неща, които по света са от 100 години уредени“, изтъкна психологът. По думите му проектът защитава както престижа на професията, така и правата на ползващите услугите на психолозите.

В Европа има две представителни организации, касаещи професиите психолог и психотерапевт, уточни Димитров.

В саморегулативната фаза, в която практикуващите професията се намират, включването в публичен регистър е доброволно, но законопроектът предвижда то да стане задължително, както е при лекарите и други професии, при които отговорността е на високо равнище, обясни Пламен Димитров в предаването „Хоризонт до обед“.

Всяка психотерапия е вид психологическа дейност, но ние не искаме психолозите да вземат работата на психотерапевтите, подчерта Димитров. Психотерапевтичната професия се нуждае от специфична регулация, допълни той.

Неслучайно има два регистъра и две организации - това са две различни професии, обясни пред БНР Цветелина Йосифова, национален делегат на Българската асоциация по психотерапия в европейската едноименна асоциация.

Българската асоциация по психотерапия има чернова на законопроект и вероятно работата по него ще бъде продължена, каза тя.

Двата проекта не са обединени, защото става дума за две различни професии. Психологът, психиатърът и психотерапевтът извършват различна дейност, припомни Йосифова. „Това са различни научни полета, различни професионални полета.“

Регламентирането ще дава на пациентите по-голяма сигурност, смята тя.

Цветелина Йосифова акцентира върху по-нататъшното развитие на грижата за психичното здраве, например през финансиране на профилактика от Здравната каса. Сега това се предлага от някои частни фондове, или е предвидено като инициатива на конкретни работодатели, предприели подобни стъпки за служителите си. „Но го няма като държавна политика за профилактика на психичното здраве“, заяви Йосифова.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56