Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заетите в затворени бизнеси отиват в чужбина

В Кърджали започва внос на работна ръка

В града пристигат украинци, наемат се готвачи от Турция

Работници от затворени бизнеси заминават в чужбина. Собствениците на заведения изпитват недостиг на персонал.
Снимка: БТА

В Кърджали започва внос на работна ръка заради липсата  на работници. В едно от предприятията в града вече очакват първите 10 от общо 80 украинци. В същото време над 2 хиляди души персонал в ресторанти и заведения се очаква до края на месеца да заминат в чужбина заради затворените бизнеси у нас. От местната асоциация на ресторантьорите не знаят откъде ще намерят нови хора, когато заведенията отворят на 1 март.

Предприятието за производство на хидравлични цилиндри в Кърджали е първото в областта, приело чуждестранни работници. Те са от Украйна и засега са 10 души. В следващите седмици се очакват още 70. Компанията има филиали в няколко населени места в района и навсякъде има дефицит на квалифициран персонал. Наскоро е открит нов производствен цех и това вероятно е причината да започне внос на работници, коментира пред БНР Иванка Караколева, регионален председател на КНСБ. В синдиката нямат притеснения за този начин на подбор на кадри, защото това е пътят, когато няма кой да работи.

„Глобализацията, за която говорим от години, е това. Много наши квалифицирани работници работят в Германия, във Франция, в Италия, в Англия. Излизат чрез агенции по трудов договор и работят. Защо да не дойдат и при нас, след като ни липсва квалифицирана работна ръка и има глад за такива специалисти? Да затваряме предприятието ли?

КНСБ ще инициира среща с ръководството на предприятието, за да помогне на чужденците да се адаптират в първите дни от пребиваването им у нас. 

Пред липсата на работна ръка вече са изправени и собствениците на заведения. Те са затворени от три месеца и са натрупали десетки хиляди левове загуби. Доста хора от персонала напускат, без да дочакат обектите отново да отворят на 1 март.

„Има една несигурност, не е достатъчно подпомагането от държавата. С едни 480 лева на месец за затворените от държавата бизнеси, на човек… Има хора, които си хранят семействата, разчитат изцяло на такива доходи, от този бранш. Нормално е да търсиш други алтернативи“, смята Данаил Дялков, собственик на пицария в Кърджали, която в момента работи само с доставки по домовете. Само за месец и половина трима от неговите квалифицирани работници са заминали за Германия.

В момента в чужбина търсели страшно много работници за доставки и тръгнаха. В строителството също се търсят хора.“

Собственици на заведения не вярват, че ще отворят на 1 март, както обяви премиерът Бойко Борисов. Притеснението е, че дотогава броят на заразените може да се увеличи драстично и да не се стигне изобщо до вдигане на забраната. Но дори и да отворим, реален е рискът да няма с кого да работим, признава Данаил Дялков.

„Търсим хора в момента. Тези, които заминаха, ще трябва да ги заменя с други. Трябва да обучаваме тепърва хора, които никога не са се занимавали с тази сфера. Имам колеги, които наемат готвачи от Турция, няма готвачи. Може би това ще бъде следващата ни крачка. Иначе трябва да затворим, а пък сме теглили кредити.“

Повече по темата - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24