Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн обмен на студенти чрез европейска университетска мрежа

Снимка: БГНЕС

Коронавирусът даде мощен тласък за развитието и модернизацията на учебния процес. В рамките на една календарна година университетите в страната се адаптираха успешно към обучението в електронна среда - налице са повече онлайн услуги, дигитализация и иновации.

"Новите услуги осигуряват удобство и пестене на време, което се оценява високо от студентите", каза в "Хоризонт до обед" Ангел Стойков, председател на Студентския съвет при Университета да национално и световно стопанство.

"Да ходим на библиотека онлайн вече не е абстрактна идея. И макар че атмосферата в книгохранилището и допирът до книжното тяло носят съвсем различно изживяване, в условията на социална изолация достъпът до дигиталните колекции се превръща в необходимост" посочи в "Хоризонт до обед" и директорът на Университетската библиотека Десислава Милушева:
Промените в библиотеката започват още преди пандемията. Разработването на информационни онлайн услуги идва в отговор на потребностите на студентите и преподавателите в неравностойно положение.
"Оптимизацията на библиотечно-информационното обслужване включва още регистрация на нови читатели от разстояние, връщане на книги в извънработно време, както и по куриер, а също така и подобряване на информационната грамотност на потребителите чрез поредица от онлайн обучения" , допълва още Десислава Милушева:
Заради пандемията университетът отчита спад до 70 процента на студентите, които ще се обучават по програмата за международен обмен - "Еразъм плюс".
"Идва и алтернативата - инициативата за онлайн обмен на студенти" , обясни в "Хоризонт до обед"  доц. Михаил Мусов, заместник ректор по научноизследователската дейност и международното сътрудничество:

"Имаме 18 чуждестранни студени, които посещават УНСС, а наши студенти пък посещават курсове на чужди университети."

През 2020 година висшето училище стана част от международния проект Engage.eu - европейска мрежа от седем университета в областта на икономиката и социалните науки, чиято обща цел е създаването на съвместен виртуален кампус.


Предвиждат се още множество възможности за виртуална и физическа мобилност, както и специфични университетски курсове.  

"Така ще постигнем за трите съвместни специалности - дигитални трансформации, устойчиво развитие и отговорно управление - признаване на дипломите във всички университети партньори", поясни още Мусов.

В УНСС вторият семестър започна в началото на месеца - обучението протича изцяло в електронна среда.

"Дигиталната трансформация на обучението превърна  недостатъците в предимства - ние оборудвахме 50 зали с високо скоростен интернет за преподавателите, като преподават на място от учебното заведение - тоест имаме и хибридно образование", каза в "Хоризонт до обед"  ректорът на висшето училище проф. Димитър Димитров.

Кандидатстудентската кампания започна официално преди дни. Първите планирани по график изпити бяха отложени. Предвиждат се предварителни кандидатстудентски изпити в тестовия център, когато това стане възможно, както и кандидатстване с матурата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54