Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн обмен на студенти чрез европейска университетска мрежа

Снимка: БГНЕС

Коронавирусът даде мощен тласък за развитието и модернизацията на учебния процес. В рамките на една календарна година университетите в страната се адаптираха успешно към обучението в електронна среда - налице са повече онлайн услуги, дигитализация и иновации.

"Новите услуги осигуряват удобство и пестене на време, което се оценява високо от студентите", каза в "Хоризонт до обед" Ангел Стойков, председател на Студентския съвет при Университета да национално и световно стопанство.

"Да ходим на библиотека онлайн вече не е абстрактна идея. И макар че атмосферата в книгохранилището и допирът до книжното тяло носят съвсем различно изживяване, в условията на социална изолация достъпът до дигиталните колекции се превръща в необходимост" посочи в "Хоризонт до обед" и директорът на Университетската библиотека Десислава Милушева:
Промените в библиотеката започват още преди пандемията. Разработването на информационни онлайн услуги идва в отговор на потребностите на студентите и преподавателите в неравностойно положение.
"Оптимизацията на библиотечно-информационното обслужване включва още регистрация на нови читатели от разстояние, връщане на книги в извънработно време, както и по куриер, а също така и подобряване на информационната грамотност на потребителите чрез поредица от онлайн обучения" , допълва още Десислава Милушева:
Заради пандемията университетът отчита спад до 70 процента на студентите, които ще се обучават по програмата за международен обмен - "Еразъм плюс".
"Идва и алтернативата - инициативата за онлайн обмен на студенти" , обясни в "Хоризонт до обед"  доц. Михаил Мусов, заместник ректор по научноизследователската дейност и международното сътрудничество:

"Имаме 18 чуждестранни студени, които посещават УНСС, а наши студенти пък посещават курсове на чужди университети."

През 2020 година висшето училище стана част от международния проект Engage.eu - европейска мрежа от седем университета в областта на икономиката и социалните науки, чиято обща цел е създаването на съвместен виртуален кампус.


Предвиждат се още множество възможности за виртуална и физическа мобилност, както и специфични университетски курсове.  

"Така ще постигнем за трите съвместни специалности - дигитални трансформации, устойчиво развитие и отговорно управление - признаване на дипломите във всички университети партньори", поясни още Мусов.

В УНСС вторият семестър започна в началото на месеца - обучението протича изцяло в електронна среда.

"Дигиталната трансформация на обучението превърна  недостатъците в предимства - ние оборудвахме 50 зали с високо скоростен интернет за преподавателите, като преподават на място от учебното заведение - тоест имаме и хибридно образование", каза в "Хоризонт до обед"  ректорът на висшето училище проф. Димитър Димитров.

Кандидатстудентската кампания започна официално преди дни. Първите планирани по график изпити бяха отложени. Предвиждат се предварителни кандидатстудентски изпити в тестовия център, когато това стане възможно, както и кандидатстване с матурата.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17