Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поп певецът Ивайло Колев: Песента "Светлина" съхранява кармичната връзка с детството

Ивайло Колев
Снимка: Личен архив

Поп певецът Ивайло Колев издаде нова песен в това трудно за изкуството и за артистите време. Песента се казва „Светлина“ и прозвуча днес за първи път в радиоефира.

Ивайло Колев е познат на публиката като финалист от музикалния формат „Стар Академи“ през 2005 г. През 2015 година взема първата награда - на жури и публика - на конкурса „Бургас и морето“, пял е на една сцена с Том Джоунс в Чили. Отскоро със семейството си живее във великотърновското село Присово. Понякога отскача до Габрово, където работи с един от аранжорите на най-новата си песен.

Две години след песента „Не като мен“ Ивайло Колев представя на публиката „Светлина“, след като дълго и детайлно обмисля всичко, променя няколко пъти сюжета и локацията за видеоклипа. Към работата по тази песен подхожда специално, защото в нея се събира детството му.
Ивайло Колев поп певец
Всички от семейството на Ивайло се вълнували много покрай създаването на песента. Още повече че той наследил таланта на дядо си, който пеел народни песни:

"Като пазим жива паметта за тези преди нас и предавайки я на следващите поколения, ще съхраним здрава нишката и за рода, и за България.
Това ни прави по - специални и от останалите народи, защото имаме много какво да покажем и във фолклора, традициите, още повече в тези оскъдни на духовност вемена. И аз се опитах с тази песен това да внуша - че ние на първо място трябва да бъдем духовни същества", разсъждава още изпълнителят на „Светлина“. 

Авторите на музиката са колумбийски композитори, те създават и песента, в която Ивайло е в дует с Васил Найденов. Текстът е на Еванджелин, а по аранжимента работят няколко души.

"Песента претърпя трансформации, които спомогнаха да участват в нея много хора - и Алекс Нушев, и Момчил Колев, и Милен Василев - габровец, прекрасен инструментарист - всеки остави своя привкус - и комерсиален, и модерен, и по-интимен. Песента е доста различна, тя има и леко симфонична орнаментика, имаме и много хубави цигулки - всичко в песента на 98 на сто е звук!", разказа с вълнение поп певецът.

Както всички свободни артисти, и финалистът от "Стар Академи", е в очакване на по-добри времена след пандемията.

Още по темата в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01