„Религиозните водачи се ползват със значителен авторитет и уважение сред последователите си. Това означава, че те имат потенциално голямо влияние в съветите, които дават относно справянето с пандемията. Например, когато папата отмени неделните литургии на площада "Св. Петър", това изпрати силно послание не само към католиците в Рим, но към всички католици и дори всички хора по света. Когато подобни лидери говорят, хората слушат. Но това може да има и обратен ефект. Например в Съединените щати някои църкви продължиха със службите си, на които присъстваха много хора. Други общности пък пренебрегнаха препоръките на здравните власти. Много хора вярват на религиозните си водачи повече, отколкото на правителствата си.”
Думите на проф. Парас намират своето потвърждение в крайно ортодоксалната еврейска общност в Израел. Въпреки че там вече около 4 милиона от почти 9-милионното население са се ваксинирали срещу Covid-19, тази общност там силно се съпротивляваше на ограниченията и миналата година дори са наложи войници да помагат на полицията в контрола по спазването на мерките. Стигаше се и до улични сблъсъци. Равинът Нечемия Блустайн:
„Първоначално бяхме скептично настроени и не мислехме, че обществото ще иска да се ваксинира. Но сега, щом равините се съгласиха с проекта и го насърчават, има голямо търсене на ваксини и всеки иска да се имунизира. Ортодоксалното общество поддържа силно сплотен начин на живот, а заради коронавируса е много трудно да се молиш по три пъти на ден в синагога. А и общността е много важна за нас. Щом равините казаха, че трябва да се спазват указанията на здравното министерство, всички напуснаха синагогите и спряха да се молят в тях. Молим се в дворовете, на разстояние и чист въздух.”
Какви са посланията по време на пандемия на някои от световните религии? Докато броят на смъртните случаи по света продължава да нараства, будисткият монах Рейку Сасаки от Япония се моли всеки ден за края на пандемията:
„Вярата в Буда помага да се поддържа мир и спокойствие на ума, което има важна роля в религията. Всички човешки същества ще умрат някой ден. Според будистките учения всички живеем с четирите неизбежни истини: раждането, остаряването, боледуването и смъртта. Важно е тази реалност да се приеме.”
Пандемията е време на загуба за милиони хора по света. Френският епископ Патрис Сониер помага на семейства, загубили роднини:
„Свещениците са за да утешават, да слушат и да съпровождат. Църквата е истинско място за превъзмогване и утеха. Ние сме социални същества и щом сме лишени от контакта през очите, лицето, усмивката, се създава сериозна тревога. Така че трябва да поддържаме тази връзка, тези отношения, ако е възможно. Предизвикателство е не само за църквата, но и за цялото общество, да не загубим тези социални връзки.”
А главата на Римокатолическата църква папа Франциск осъди търсещите политически и икономически облаги по време на пандемията:
„За съжаление, в тези времена сме свидетели на надигането на партийни интереси. Например, някои биха искали да си присвоят възможните решения, в този случай – ваксините. Някои се възползват от ситуацията, за да сеят разделение, търсят икономически или политически облаги, създават или засилват вече съществуващи конфликти. Други път изобщо не ги е грижа за страданията на останалите. Кризата, пред която сме изправени, засяга всички. Можем да постигнем повече, ако търсим общото благо заедно. В противен случай, ще станем по-лоши. Християнският отговор на пандемията и последвалата социално-икономическа криза се основава на любовта. Един вирус, който не признава граници, бариери и културни и политически разграничения, трябва да бъде посрещнат с любов без граници, бариери и разграничения.”
Ограниченията заради пандемията често засягаха богослуженията. Както и в други страни, общите молитви в Ирак бяха забранени в някои случаи дори в продължение на месеци. Иракчанинът Абас Ясим и имамът Шейх Латиф ал-Хафаджи споделиха:
„Обикновено по време на съвместните молитви хората се събират заедно и настроението им се подобрява. Така те могат да се върнат към обичайното си състояние. Но във времената на пандемията всичко се раздели, както са разделени земята и небето.”
„Много сме натъжени когато Covid убие някого и не можем да изпълним погребалните молитви или дори да организираме погребение, какъвто е обичаят. Тъжни сме, но нашата тъга се лекува с търпение и любов от Аллах.”
Пандемията доведе до използването на новите технологии и в църквата. Много литургии бяха предавани чрез стриймове в Зуум или Фейсбук, което привлече хора, които не посещават молитвени домове често. Свещеник Алисън Джойс от англиканската църква „Света Невеста” в Лондон, която качва литургиите в онлайн платформа за подкасти:
„Имаше много душевна блока, но също така и някои забележителни дарове. Научаваме се да бъдем свещеници по един напълно различен начин. Усвояваме уроци, както и в много други църкви, които ще ни помогнат да отведем религията в бъдещето. Това са времена на големи възможности, именно защото трябваше да преосмислим всичко, което правим.”
Как човек да запази вярата и надеждата във времената на Covid? Отговорът на прекаралия болестта американски свещеник Тим Коул от епископската църква „Крайстчърч Джорджтаун” във Вашингтон:
„Има много страх – от заболяването, от евентуална загуба на поминък, от несигурността. Според мен три неща ни помагат при страха. Първото е хуморът. Важно е да гледаме на нещата с хумор, доколкото е възможно. Още по-важното е дружбата и тесните връзки между хората. Докато бях в болницата фактът, че хората се молеха за мен ми помогна да не се плаша. И на последно място, разбира се, това е вярата в Бог.”
А този месец най-възрастният човек в Европа – 117-годишната френска монахиня сестра Андре, отпразнува рождения си ден след прекаран безсимптомно Covid-19:
„Не ме беше страх, защото не ме е страх да умра. Доволна съм, че се срещнах с всички, които съм обичала и благодаря на Господ, че ги е довел при мен. Бих посъветвала младите хора да бъдат смели и състрадателни. Да не обвиняват.”
Снимки: www.unsplash.com, www.pexels.com, www. pixabay.com и Ройтерс
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...