Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Порги и Бес“ от програмата на Метрополитън

Porgy and Bess
Снимка: Metropolitan Opera

В дигиталната програма на Метрополитън опера февруари е месец на знаменитите афроамерикански певци в историята на престижния театър.

С интерес и с голямо удоволствие изгледах постановката на операта „Порги и Бес“ на Гершуин – в запис от пряката прожекция на 1 февруари 2020 г. в киносезона на Метрополитън, който тогава вече не се излъчваше в Синема Сити в България. Така че, отново ще повторя, една от ценностите на адаптацията на човечеството по време на пандемията Covid-19 е процъфтяването на дигиталните програми на прочутите театри и музеи, достъпът до огромни масиви информация, който получихме безплатно или срещу символично заплащане. Нека да им се насладим и да се надяваме, че тази форма ще се запази в някакъв вариант и след връщането към нормалността на живите спектакли и преките прожекции! Може би записът на „Порги и Бес“ – копродукция на Метрополитън, Холандската национална опера в Амстердам и Английската национална опера, ще бъде излъчен отново в следващите месеци. Не го пропускайте, защото тази творба и в такъв състав иначе не се среща често в афишите!

Постановката е жива и стилна, реалистична и динамична. Създава усещането за въздействие на един много силен театрален спектакъл на Бродуей – едновременно достатъчна мащабност на картината, но и много по-силна релефност на сцените, изграждане на ярки характерни персонажи, което невинаги е водещото в един оперен спектакъл. Всички компоненти въздействат в синхрон - режисурата на Джеймс Робинсън, сценографията на Майкъл Иърган, костюмите на  Катерине Цубер, хореографията на Камил Ей Браун. Всичко сякаш наистина те пренася в рибарския квартал Кетфиш Роу със завладяващите емоции и драматични преживявания, спиричуъли и танци на неговите обитатели. Освен Summer Time – Приспивната песен на Клара, с която започва операта и след това е вплетена като нишка в цялата творба, ще си затананикате и ще се потопите с удоволствие в още много затрогващи мелодии. Краката ви може да започнат несъзнателно да потропват, тактувайки в ритъма на танците. Изпълнителският състав е великолепен. В ролята на Порги е Ерик Оуенс. Гласът му е толкова топъл и фразирането така меко, че сякаш се излива балсам, когато пее. Ейнджъл Блу, която познаваме от концерта на Пласидо Доминго в Арена Армеец преди 7 години – на 14 февруари 2014 г., е великолепна в ролята на Бес. Присъствието й – и вокално, и артистично, е толкова силно, че изпълва сцената и завладява вниманието на публиката, която я възнагради с дълги аплодисменти след спектакъла.

Целият състав е много добър, ще видите и чуете, но нека специално да отбележа и изявата на Латония Муур в ролята на вдовицата Сирина и дамското удоволствие да гледаш на сцената толкова красив мъж и едновременно добър певец като Донован Сингълтъри в ролята на младия атлетичен рибар Джейк. Казвам дамско удоволствие, защото предполагам, че удоволствието за господата се разваля от щипка завист. Отново ви препоръчвам да следите в групата „Каста дива“ във facebook кога ще има отново прожекция на „Порги и Бес“ от Метрополитън. Особено сега, в пандемичната ситуация, пъстротата на този спектакъл е много зареждаща. Ще ви бъдат интересни и интервютата с постановъчния екип и изпълнителите, които при преките прожекции се излъчваха обикновено в антрактите, а сега при излъчванията на записите са монтирани след финалните аплодисменти.

Ще надникнете и на изложбата “Black Voices at the Met”, посветена на знаменити афроамерикански певци като Леонтин Прайс, но и на по-малко известни имена от 1897 г. насам.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28