Фотографското любопитство на Йончев към архитектурните старини било породено по-рано във времето, когато снимал баните в Горна баня, Банкя и Овча купел.
Йончев си задава въпроса дали паметниците трябва да носят само архитектурна памет.
„Не е ли в основата на всичко самият човек? Не да се покланяме на някакви сгради, а да търсим отношението между нас самите.“
Усещането си да снима Къщата с ягодите фотографът описва така:
„То е като да откриеш някаква ценност, която не си познавал до този момент. Някакво наследство си представете.“
Това е история и памет, която би трябвало да можем да предадем на нашите деца, подчерта Здравко Йончев. „За мен тази къща е просто пясък и камъни. Важна е паметта, която тя носи.“
Проблемът ни е във взаимоотношенията, не в сградата, смята фотографът. Той смята, че комунизмът не се е занимавал със събаряне на сгради, а с рушене на взаимоотношения, заради което и сега не можем да се разберем за къщата с ягодите. Собственикът Валентин Златев има насреща си едно роптаещо общество, допълни Йончев.
Здравко Йончев се занимава с фотография професионално от средата на 2013 г. Една от важните за него теми е архитектурното и културно наследство. Популярни са и неговите фотографии на тема градски импресии.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Как щяхте да помогнете на България да се възстанови след пандемията от Covid-19, ако имахте шанса да сте посланик за един ден и кои биха били приоритетите ви? На тези въпроси отговаряха кандидатите за участие в инициативата „Посланик за един ден“, която се проведе за поредна година у нас. Кандидатите са момичета на възраст между 14 и..
С изложба, подредена в Регионалната библиотека "Партений Павлович" в Силистра, завърши областният конкурс "Мартеници гигант“, обявен от Информационен център "Читалища". Изработените от читалищни дейци мартеници се разпродават на търг, а средствата ще бъдат в полза на семейства със социални проблеми. Мартениците-гигант са изложени в..
Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми, посветени на България. Той започва да прави филми за България още като ученик. В канала му в интернет, носещ неговото име, той събира хиляди българи от цял свят, които разплаква, усмихва, замисля - с една дума - вълнува. Даниел Богдански е от Карлово, завършва..
Държавният военен архив, чието седалище е във Велико Търново, тази година отбелязва своята 70-годишнина. Над девет километра са архивните единици в дължина . Те пазят историческата ни памет от българското опълчение, войните, личните архиви на бележити български генерали. Част от документите вече са дигитализирани и са достъпни за широката..
Проектът за написване на писмо до бъдещото „аз“ - Self Lab, е на прага на своя втори етап. Той ще започне на 6 март и ще приключи на следващия ден. Първата акция е била в края на декември на Централна гара, когато са се включили 12 възрастни и едно дете. Втората ще се случи в „One Book Bookstore“ на улица „Върбица“ 8 в столицата. Всеки,..
През 2021 г. се навършват 100 години от рождението на известния и обичан музикант Тодор Пичуров. Родените през 1971 година в родопското село Момчиловци правят барелеф по повод вековния юбилей. Всяка година 50-годишните в родопското село Момчиловци правят различни инициативи - дар на селото, с които да съхранят историята си, да надградят постигнатото,..
Георги Йовнов от близо 11 години участва във фолклорна формация „Нестинарче“. „ Аз съм запален към българския фолклор, откакто се помня . Българският фолклор е нещо уникално за мен, всички от моя род пеят, пеели са и продължават да го правят. Запален съм по пеенето от 3-4 годишен, но по-професионално започнах да се занимавам от..
Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми, посветени на България. Той започва да прави филми за България още..
Частните траурни агенции в Ловеч са изправени пред невъзможност да работят нормално след приетите през януари промени в общинската наредба за..
„Не случайно националната оценка и оценката на света за Михаил Горбачов са толкова различни. Той не толкова подпомогна Запада за спечелването на..