На 24 февруари се навършват 70 години от рождението на Петър Атанасов, доайен на информацията за алпинизъм и дългогодишен водещ на рубриката за екстремни спортове в предаването на БНР “Спорт и музика”. Близо 4 десетилетия той съобщаваше новините от България и света в тази област в различни медии.
Един от основателите на най-мащабното събитие за планинарска и екстремна култура в тази част на Европа - Банско филм фест, фестивалът за планинарско и екстремно кино, благодарение на който в България през годините бяха показани най-добрите филми в тази сфера и гостуваха значими фигури от световна величина, сред които Петер Хабелер, Валтер Бонати, Райнхолд Меснер, Кшищоф Виелицки, Томас Хубер и др.
Сега фестивалът продължава своята дейност, благодарение на съпругата на Петър Атанасов - Натали Петрова, и нейния екип:
“Ерудиран и скромен човек, който помагаше, събираше, а не разделяше... Той няма български награди, има чужди, както и уважението от световни личности... След Петър остават хиляди статии и публикации, преводи на книги и филми, огромна редакторска дейност, рецензии, информационна и PR дейност, предавания, няколко сценария, архив и внушителна библиотека... Специално искам да благодаря на Георги Георгиев - Черния, който пое щафетата от Пепи, професионално и изчерпателно публикува исторически факти, а на кинофестивала представя ретроспективните презентации, които Пепи обикновено правече” - пише Натали Петрова.
А ето думите на неговия приятел, алпинистът Михаил Михайлов:
“Пепи беше изключително добър, благороден, с много знания от различни сфери на живота и готов да помогне на всеки. Стилът, в който действаше, беше професионален, интелигентен, културен. Затова организираше събития от световна класа и бе много уважаван от специалистите в алпинизма, елитните спортисти и всички хора от алпийската общност. Ценяхме го като човек, като експерт в алпинизма, планинарските спортове и кино, като журналист и историк на българския и световния алпинизъм, както и заради много други негови качества... За мене Пепи беше бащата на българския алпинизъм. Той записваше неговата история и помагаше да се прави новата... Правеше достояние на обществото това, което изкачвахме, и помагаше да бъдат спасени тези от нас, които са били в беда. Всичко това той вършеше безкористно, от любов към нас и към алпинизма...”
Петър Атанасов е роден през 1951 г. Завършва образованието си в Полша, където се запознава с повечето известни полски алпинисти. Работи като редактор и автор в българските печатни издания, свързани с планината - в. Ехо и сп. Турист. Написва биографията на легендарния полски алпинист Йежи Кукучка. Съавтор е в най-обширната планинска енциклопедия в света. През последните години написва близо 6000 статии за най-популярния сайт за катерене у нас - climbingguidebg.com, а слушателите на БНР го познават от рубриката му в предаването "Спорт и музика" по програма "Хоризонт", в която той обобщаваше новините от екстремните спортове всяка седмица.
Участва в подготовката на много български експедиции, особено ценна е помощта му при намирането на информация в “ерата” преди Интернет за отдалечени райони, в които българските алпинисти отиват, известно време е говорител на Федерацията по алпинизъм, контактува с представители на екстремните спортове от цял свят. Благодарение на личните му контакти, българската публика и българските журналисти имаха изключителната възможност да се докоснат до имена от световна величина, задаващи ценностите и насоките във формирането на планинарската и алпийска култура.
В интервю за "Хоризонт" през юни 2018 г. казва:
"Високите планини имат тази способност да поставят всекиго на мястото му. Много бързо се откриват слабите места на хората, които се опитват да ги изкачат. Всеки получава толкова, колкото, на практика, заслужава и толкова, колкото може".
Петър Атанасов си отиде след дълго боледуване на 24 юли 2918 г. Последното си включване в “Спорт и музика” с рубриката за екстремни спортове, вече във влошено здраве, завършва с думите:
“Лъжите за изкаванията на върхове се дължат на липсата на уважение към алпийските среди, които се смятат за наивни и глупави, а единствената последица от всичко това е разделение. Това е и сериозно, и тъжно, защото дискредитира планинарската и алпийската общност в международен план - нещо позорно и дойстойно за порицание”.
Година по-рано озаглавява една от най-хубавите си статии в сайта climbingguidebg “Платон ми е приятел, но истината ми е по-скъпа” - сентенцията на Аристотел, която е верую на Петър Атанасов, приятел на великите, но безкомпромисен в браненето на истината.
На снимката: Петър Атанасов, зад него - Алекс Хонълд, гост на фестивала през 2012 г.
Още за Петър Атанасов можете да чуете в звуковите файлове.
Снимките в статията са предоставени на БНР от семейството и приятелите на Петър Атанасов.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..