Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди гонга на предизборната кампания

Снимка: Ани Петрова

Броени дни остават до старта на предизборната кампания. Официално тя трябва да започне на 5 март. Никой обаче не чака институционалния гонг. Схватките вече са факт.

Специалистите по кризисна комуникация Александър Христов и Любомир Аламанов са категорични – очаква ни кампания, наситена с емоции и патос за сметка на разума и експертизата. А след това - тежък парламент, изпълнен с обрати на позиции и безпринципни съюзявания

Христов прогнозира свирепа кампания на фона на натрупаната тревожност в обществото, компрометираните големи политически играчи и кресливи по-малки такива, които „ще търсят начин да използват този фойерверк ефект“.

Аламанов съветва политическите сили да не прекаляват с месианството. „Ако политическият разговор стигне дотам кой месия може повече да раздава, просто ще видим поредната вълна млади хора, които ще избягат.“

Според Любомир Аламанов през последните години премиерът Бойко Борисов непрекъснато се е опитвал да разширява максимално електората на ГЕРБ, заради което е правел „ту леви, ту десни, ту популистки, ту демократични, ту крайно националистически ходове“.

След протестите обаче според Аламанов има видима промяна: Борисов се фокусира „върху тези 25-27% негови сигурни избиратели“ и именно това го е съхранило.

Александър Христов смята, че е наложително БСП да загърби вътрешнопартийните борби. 

През погледа на специалистите по комуникации електоратът и посланията на ДПС са достатъчно монолитни. 

„Има такъв народ“ стоят на старите лаври, Слави Трифонов все още има огромен ресурс от доверие, но му трябват конкретни послания, върху които да стъпи, отбелязва Любомир Аламанов. „Това ще му гарантира със сигурност един добър процент.“

Прочитът на Александър Христов гласи, че „или се надяват да запазят този резултат с меки, тихи, котешки стъпки, или може да очакваме от тях нещо голямо като кампания“.

Проектът на Васил Божков никак не е безобиден, предупреждава Христов, който се опасява от „сериозен резултат на тази партия" и допълва, че „това би бил много лош сигнал за нацията ни въобще“. 

Освен разочарованите и неоткриващите алтернатива възможен таргет биха могли да бъдат „хора, за които престъпният начин на живот не е проблем, някаква рефлексия от 90-те години“, допълва той.

Каква е перспективата пред т. нар. градска десница, ако се запази като жълтопаветна общност?

„Малко се консервираха около младите, новото електронно управление и т.н., което не е лошо по принцип, но на тях много силно им трябва разширяване на целевата група. С толкова тясна целева група много трудно ще успеят да са някакъв по-значим фактор“, смята Любомир Аламанов.

Съюзът на Мая Манолова и Отровното трио според Александър Христов е успял да монополизира енергията от протестите. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15