Несвършена навреме работа по укрепване на огромно свлачище заплашва да откъсне достъпа до половината къщи в село Калайджии в Златаришкия Балкан. За решаване на проблема държавата отпусна преди повече от година 320 хиляди лева. Обявена е обществена поръчка от Община Златарица, която с най-ниска цена през миналото лято печели строителна фирма от град Добрич.
Срокът по договора отдавна е минал, а свлачището се разраства и заплашва да „погълне“ няколко имота и да откъсне достъпа до други. Отпуснатите пари вече няма да стигнат за решаване на проблема, работи се некачествено, казва проектантът на укрепителните дейности. Общинската управа прави проверки и безпомощно вдига ръце.
Село Калайджии е най-нависоко в Златиришкия балкан, там пътят свършва и се разкрива приказна гледка, придружена от спокойствието и гостоприемството на стотината българи, турци и помаци. Днес местните хора са притеснени и изнервени, защото разрастващото се и неукрепено свлачище е придобило огромни размери и има сериозна заплаха да погълне имоти и да откъсне пътя до други.
Свлачището вече е съборило електрически стълбове. Две седмици заради това без ток е бил имотът на 73-годишната Ремзие Чаушева и съпруга ѝ, нанесени са щети и по градината.
До свлачището живее и кметският наместник на Калайджии Бисер Чинов. В огромния трап е семейното ремарке, което паднало преди няколко дни, когато едната страна на улицата буквално увиснала във въздуха, защото под асфалта няма нищо. Свлачището ще откъсне селото, каза Чинов:
„Това е единственият достъп до половината село. Ако се прекъсне тази улица няма от къде да минават нито коли, нито камиони, нито продукция, кара се мляко и други работи. Притеснението на хората е много голямо. Към 15-20 къщи, някои от тях са празни, но около 30 и няколко човека има. Ако се забавят, завалят ли скоро дъждове, възможно е пътят да се откъсне, защото няма от къде да влиза техниката после. Има опасност“.
През 2018-а година проектантът и бивш кмет на Габрово инж. Богомил Белчев изработва проекта, с който Община Златарица получава от държавата 320 хиляди лева за укрепване на свлачището. То е второто в Калайджии. Трябва да се изградят две подпорни стени от 180 метра дължина от вътрешната и външната страна на свлачището и височина до близо 5 метра. Пари има, проект - също, но свлачището вместо вече да е укрепено, се разраства, коментира инж. Белчев:
„За мен големият проблем е прекъсването на строителните работи. Досега обектът е спиран три пъти, а от предварително направени изкопи се получиха тези допълнителни свличания. По принцип, когато има такива обекти за изпълнение, винаги трябва да се търси подходящото сухо време и второ - да не се разкрива целият фронт на укрепващия участък, а само част от него, да се изпълнява укрепващо съоръжение и след това постъпателно да се продължава“.
Нищо от казаното от проектанта не е изпълнено и свлачището в Калайджии се увеличава, което ще наложи проектът да се преработва, да се правят нови геоложки проучвания, а отпуснатите пари от държавата няма да стигнат, смята инж. Белчев.
Как се стигна до тук - през лятото на миналата година Община Златарица обяви обществена поръчка чрез събиране на оферти по обява. Документи подават великотърновска, горнооряховска, свищовска и добричка фирми. Печели дружеството от Добрич, подало най-ниска цена от 286 526 лева с ДДС. Офертите на останалите три фирми са близки с цени от 314 хиляди до 319 хиляди лева. Няма обжалване и на 31 август 2020 година кметът на Златарица сключва договор с „Дайв Инженеринг“ ООД от Добрич. Фирмата е специализирана в изваждане на потънали плавателни съдове, подводно-техническа дейност и строителство на яхтени пристанища. В договора е записано, че срокът за укрепване на свлачището в Калайджии е 60 календарни дни от датата на разкриване на строителна площадка от Общината. Разрешението за строеж, издадено от главния архитект на Златарица, е още от началото на миналата година, преди обявяването на обществената поръчка, а строителната площадка е разкрита едва на 26 октомври 2020 година. Пропускат се два месеца със сухо време за работа. Заместник-кметът на Община Златарица Денчо Тодоров няма отговор на въпроса защо е допуснато това разтегляне във времето за разрешителните от Общината:
„Това са технически въпроси аз не мога да ви дам точно информация, но в крайна сметка такива са заложените условия по договора, а договорът е със срок на изпълнение 60 дни. Минаха, наистина. Отново се възобнови, отново се спря. В края на януари – началото на февруари месец тук имаше отново движение на земни маси, сме информирали по надлежния ред Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Геозащита – Плевен“.
Експерти са идвали, правили са нови геоложки проучвания, посочи Тодоров и призна, че с активизирането на свлачището парите, отпуснати от държавата, може и да не стигнат. Възниква въпросът защо Община Златарица не притиска фирмата изпълнител да си свърши работата навреме и налагат ли се финансови санкции на дружеството за всеки ден просрочие от 0,5% до половината от цената по договора, както е записано в контракта:
„Към момента финансиране на фирмата няма. Дейностите се извършват, но в крайна сметка всички действия по приемане, тогава ще има възможност за удържане на неустойка при неизпълнение. След като са налице условията за неустойка, нас ни обвързва законът“.
По думите на заместник-кмета на община Златарица, от 26 октомври миналата годна до вчера добричката фирма е работила на обекта не повече от 30 календарни дни. Представителят на фирмата изпълнител, посочен в договора, е Теодора Жекова. Тя не беше открита за коментар на телефона, посочен в договора. Бригадирът на обекта Димитър Желязков заяви:
„Ние сме новите тука. Друга бригада е правила това. Ние сега чистим трети ден. Имаше 70-80 сантиметра вода и кал. От варненската фирма сме, шефът ще дойде. Името на фирмата го пише в документите, ние сме от скоро в нея. До две три седмици трябва да сме стигнали дотам, ще приключим“.
Шефът на варненската фирма не се появява, но на обекта идва Кемал Тахиров, нает от добричката фирма, която има договор с община Златарица. Мъжът казва, че е работил на свлачището и не е получил парите си.
Не може да се работи по този начин, категоричен е проектантът на обекта инж. Богомил Белчев, докато оглежда напълно ръждясалата арматура, която предстои да бъде вложена.
Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..