Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариус Куркински поставя "Двубой" от Вазов в Народния театър

2
Снимка: Божидар Марков

В годината, в която отбелязваме 100 години от смъртта на Иван Вазов, Народният театър ще посвети още една премиера на патрона си - спектакъла „Двубой“.

Една от най-емблематичните пиеси на Вазов ще има премиера на голямата сцена на Народния театър в три поредни вечери - 26, 27 и 28 февруари. Първият вариант на „Двубой“ е създаден през 1892 година, а сценичната съдба на текста не е лека. Първоначално заглавието на пиесата е „Дуелът”. Изследователите спорят кога точно Вазов е написал първия вариант на своята „глума”, както самият той определя жанра на пиесата – дали през 1902 г., или през 1917 г., когато споделя пред проф. Иван Шишманов, че работи над нов вариант на стара своя комедия. Самият театър иска от Вазов нова пиеса. „Искат ми го – казва той. - А аз се стеснявам. Питам се дали му е времето и после, бива ли на стари години да пиша фарсове“, казва Вазов на Шишманов в онези години. Той предлага пиесата на Народния театър година преди смъртта си – едва през 1920 г., но среща неодобрението на актьорите от трупата и я оттегля сам.  


„Двубой“ е поставяна три пъти на сцената на Народния театър – през 1963 г., 1980 г. и през 1999 г. Режисьор на четвъртия спектакъл е Мариус Куркински: 

"Много обичам български текстове. Прекланям се пред класиката. Но големите автори изискват много по-дълго време работа и репетиции, а сега обстановката е друга, спазват се противоепидемични мерки и репетициите трябва да са по-кратки, репетира се с маски. Тази пиеса е в три действия. ... Искам българите да слушат български текст в този момент. Иван Вазов е голям писател. Чрез него аз съм съпреживял освободителните борби, освен чрез историята. Чрез духа на поезията му имам чувството, че знам нещо повече за онова време. Затова той ми е много скъп". 

По думите на Куркински текстът на "Двубой" е много скандален и модерен, изобличаващ в какво се е превърнала следосвобожденска България.

Стелиан Радев, Константин Еленков, Ирина Митева, Албена Колева, Радина Боршош и Любомир Петкашев са част от актьорския състав сега, когато режисьор е Мариус Куркински. Аня Пенчева е единствената, която участва сега и в предишното поставяне на пиесата през 1999 г., само че този път влиза в ролята на Демира.

Следващите дати в афиша на Народния театър, на които може да се гледа „Двубой“, са на 14 и 28 март. 

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 


Снимки: Божидар Марков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05