Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариус Куркински поставя "Двубой" от Вазов в Народния театър

2
Снимка: Божидар Марков

В годината, в която отбелязваме 100 години от смъртта на Иван Вазов, Народният театър ще посвети още една премиера на патрона си - спектакъла „Двубой“.

Една от най-емблематичните пиеси на Вазов ще има премиера на голямата сцена на Народния театър в три поредни вечери - 26, 27 и 28 февруари. Първият вариант на „Двубой“ е създаден през 1892 година, а сценичната съдба на текста не е лека. Първоначално заглавието на пиесата е „Дуелът”. Изследователите спорят кога точно Вазов е написал първия вариант на своята „глума”, както самият той определя жанра на пиесата – дали през 1902 г., или през 1917 г., когато споделя пред проф. Иван Шишманов, че работи над нов вариант на стара своя комедия. Самият театър иска от Вазов нова пиеса. „Искат ми го – казва той. - А аз се стеснявам. Питам се дали му е времето и после, бива ли на стари години да пиша фарсове“, казва Вазов на Шишманов в онези години. Той предлага пиесата на Народния театър година преди смъртта си – едва през 1920 г., но среща неодобрението на актьорите от трупата и я оттегля сам.  


„Двубой“ е поставяна три пъти на сцената на Народния театър – през 1963 г., 1980 г. и през 1999 г. Режисьор на четвъртия спектакъл е Мариус Куркински: 

"Много обичам български текстове. Прекланям се пред класиката. Но големите автори изискват много по-дълго време работа и репетиции, а сега обстановката е друга, спазват се противоепидемични мерки и репетициите трябва да са по-кратки, репетира се с маски. Тази пиеса е в три действия. ... Искам българите да слушат български текст в този момент. Иван Вазов е голям писател. Чрез него аз съм съпреживял освободителните борби, освен чрез историята. Чрез духа на поезията му имам чувството, че знам нещо повече за онова време. Затова той ми е много скъп". 

По думите на Куркински текстът на "Двубой" е много скандален и модерен, изобличаващ в какво се е превърнала следосвобожденска България.

Стелиан Радев, Константин Еленков, Ирина Митева, Албена Колева, Радина Боршош и Любомир Петкашев са част от актьорския състав сега, когато режисьор е Мариус Куркински. Аня Пенчева е единствената, която участва сега и в предишното поставяне на пиесата през 1999 г., само че този път влиза в ролята на Демира.

Следващите дати в афиша на Народния театър, на които може да се гледа „Двубой“, са на 14 и 28 март. 

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 


Снимки: Божидар Марков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22