Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Анна Белчева

Проф. Анна Белчева получава титлата Доктор хонорис кауза на НМА през 2014 г.
Снимка: В. Балевска

Преди броени дни, на 11 февруари 2021 г., от този свят си отиде известната преподавателка по хорово дирижиране в Музикалната академия “Проф. Панчо Владигеров“ проф. Анна Белчева. Тази смърт ме разстрои много, защото детството и студентските ми години бяха тясно свързани с нея. Припомних си как като деца пеехме в хор “Бодра смяна“ и детския хор към Софийската опера, и понеже тя е била и в хора на „Софийските славейчета“ - предшественика на „Бодра смяна“, всички я гледахме с уважение като към по голяма от нас, а всъщност бяхме връстници. Още от малка тя се ползваше с авторитет - това беше нещо съвсем естествено.

После, след години, се оказахме в един курс в Академията - в класа по хорово дирижиране на проф. Димитър Русков, и станахме близки приятелки. И отново тя се отличаваше от всички - имаше знания в различни от музиката области, имаше и дар слово, беше амициозна и целенасочена, но винаги беше готова да помогне, да посъветва. Беше мъдра - може би личният ѝ живот я беше направил такава, но ѝ се възхищавах. И както става - след години животът ни раздели, всеки пое своя собствен път и се виждахме епизодично. Но, поне за мен, тя винаги е била образец на поведение и пример на завършена във всяко отношение личност. 

Анна Белчева е родена на 29 август 1934 г. в София. От 6-годишна пее в детските хорове на Бончо Бочев. През 1953 г. постъпва в Музикалната академия. По препоръка на проф. Русков поема ръководството на групата “Детска песен“ към Радио София. След завършването си тя е хоноруван асистент в Академията, като от 1962 г. преподава четене и свирене на хорови и оркестрови партитури, а от 1970 г. е редовен преподавател по хорово дирижиране. От 1988 г. е доцент, а през 1997-а става професор. По случай 80-годишнината си тя е удостоена със званието Доктор хонорис кауза на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“.

Успешна кариера като хоров диригент Белчева има с вокалния ансамбъл „Collegium musicum”, който ръководи в периода 1975-1981 г. С ансамбъла гостуват няколкократно в Германия и Франция, получават отличия от фестивали в Люксембург, Унгария, Швейцария. Въпреки успешните изяви като диригент, Белчева предпочита преподавателската дейност, на която тя се посвещава с много знания и опит. Тя има редица публикации в справочни и методични издания, пише учебни пособия. Интересни са нейните доклади на теми като „Хоровата музика и изобразителното изкуство“, “Равновесие между музиката и словото в хоровата пракика“, “Фонетични проблеми при вокалообразуването в хора“ и др.

Със смъртта на проф. Ана Белчева загубихме един музикант, който всеотдайно беше посветил своя живот на хоровото изкуство. Поклон пред паметта ѝ! 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10