Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Анна Белчева

Проф. Анна Белчева получава титлата Доктор хонорис кауза на НМА през 2014 г.
Снимка: В. Балевска

Преди броени дни, на 11 февруари 2021 г., от този свят си отиде известната преподавателка по хорово дирижиране в Музикалната академия “Проф. Панчо Владигеров“ проф. Анна Белчева. Тази смърт ме разстрои много, защото детството и студентските ми години бяха тясно свързани с нея. Припомних си как като деца пеехме в хор “Бодра смяна“ и детския хор към Софийската опера, и понеже тя е била и в хора на „Софийските славейчета“ - предшественика на „Бодра смяна“, всички я гледахме с уважение като към по голяма от нас, а всъщност бяхме връстници. Още от малка тя се ползваше с авторитет - това беше нещо съвсем естествено.

После, след години, се оказахме в един курс в Академията - в класа по хорово дирижиране на проф. Димитър Русков, и станахме близки приятелки. И отново тя се отличаваше от всички - имаше знания в различни от музиката области, имаше и дар слово, беше амициозна и целенасочена, но винаги беше готова да помогне, да посъветва. Беше мъдра - може би личният ѝ живот я беше направил такава, но ѝ се възхищавах. И както става - след години животът ни раздели, всеки пое своя собствен път и се виждахме епизодично. Но, поне за мен, тя винаги е била образец на поведение и пример на завършена във всяко отношение личност. 

Анна Белчева е родена на 29 август 1934 г. в София. От 6-годишна пее в детските хорове на Бончо Бочев. През 1953 г. постъпва в Музикалната академия. По препоръка на проф. Русков поема ръководството на групата “Детска песен“ към Радио София. След завършването си тя е хоноруван асистент в Академията, като от 1962 г. преподава четене и свирене на хорови и оркестрови партитури, а от 1970 г. е редовен преподавател по хорово дирижиране. От 1988 г. е доцент, а през 1997-а става професор. По случай 80-годишнината си тя е удостоена със званието Доктор хонорис кауза на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“.

Успешна кариера като хоров диригент Белчева има с вокалния ансамбъл „Collegium musicum”, който ръководи в периода 1975-1981 г. С ансамбъла гостуват няколкократно в Германия и Франция, получават отличия от фестивали в Люксембург, Унгария, Швейцария. Въпреки успешните изяви като диригент, Белчева предпочита преподавателската дейност, на която тя се посвещава с много знания и опит. Тя има редица публикации в справочни и методични издания, пише учебни пособия. Интересни са нейните доклади на теми като „Хоровата музика и изобразителното изкуство“, “Равновесие между музиката и словото в хоровата пракика“, “Фонетични проблеми при вокалообразуването в хора“ и др.

Със смъртта на проф. Ана Белчева загубихме един музикант, който всеотдайно беше посветил своя живот на хоровото изкуство. Поклон пред паметта ѝ! 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54