Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частен детектив Стоянов - вашите проблеми са негов занаят

Градски преследвания, как се разкриват изневери и какво е общото между събирането на дългове и извънземните

Занимаваме се с решаването на чуждите проблеми, казва детектив Стоянов.
Снимка: REUTERS

Не е с шлифер, нито с шапка с периферия, но бедите са неговият занаят. Автономията за слушане проследи частен детектив Николай Стоянов до агенцията, в която работи. Срещнахме се и го поразпитахме за спецификите на професията му. 
„Частният детектив основно се занимава с решаването на чуждите проблеми. Денят ми няма определен характер, много е разнообразно. Може да си цял ден в срещи с клиенти или пък да висиш на някакъв адрес, наблюдавайки даден субект. Може да се занимаваш с документация - с оформянето на доклади или пък да проучваш някакъв бизнес казус.“

Разкриването на афери - топ търсена услуга

Наблюдение, фирмено разузнаване, разкриване на изневяра, проследяване и справки за хора, шпионски софтуер и подслушване. Това са част от основните услуги, които предлагат детективските агенции.

Разнообразни дейности, но все пак 80% от клиентите се свързват с тях при съмнение за изневяра. За тази услуга към агенцията се обръщат сравнително еднакъв брой мъже и жени.

Детектив Стоянов: „Стандартен казус е да дойде човек при нас и да каже - половинката ми се държи странно, прибира се в по-различно време, отношенията ни са охладнели. От нас съответно се иска да проверим как протича ежедневието на въпросния субект.“

Наблюдението започва от посочено от клиента място, на което се предполага, че субектът работи или каквато версия да е представил вкъщи, звучаща съмнително за половинката. За съжаление, в повечето случаи съмненията за изневяра са основателни. 

Следване като сянка

Адаптивността към ситуацията и сливането с терена са основни характеристики на доброто прикритие. Ако наблюдаваният шофира екстремно, натискаш газта и ти, ако е пеша - следваш го, ако слезе от автомобила - слизаш. Всичко това без никакъв контакт с наблюдавания - деликатно, дискретно, дистанцирано. 

Случаите на разкрити детективи са изключително малко. Едва два в цялата кариера на нашия събеседник.

Детективските екипи се състоят от двама души с една кола. Сменят се, когато наблюдението продължи по-дълго. Сам човек не може да извърши адекватно наблюдение, защото трябва да е подготвен с автомобил и пеша едновременно, ако следенето промени курс си.

Николай Стоянов ни разкрива подробности от кухнята: "Ако наблюдаваният субект внезапно се качи на такси, а ти си пеша след него и нямаш откъде да вземеш автомобил, си го изпуснал. Има го и обратния сценарий - детективът и наблюдаваният са с автомобили. Субектът паркира на място, което е свободно или е отредено само за него. Той слиза от колата и тръгва нанякъде. Това са секунди време, в които трябва да реагираш. Ако си сам в автомобил, ти трябва време, което да отделиш за търсене на паркомясто - съответно със сигурност си го изпуснал."
Работата се усложнява и са необходими повече екипи при обекти, които са с повече входове и изходи, например молове и летища.
 

Духове, извънземни и прибиране на дългове не са част от детективската юрисдикция

„Много неща не можем, много неща не предлагаме“, казва с усмивка частният детектив.
 
Често услугите ни търсят хора с финансови проблеми, които имат трудности с взимането на задължения от трети лица. Те се обръщат към детективската агенция не само за помощ при откриване на укриващия се субект, но и за съдействие при прибирането на задълженията.

 
„Ние не сме колекторска фирма и не се занимаваме с такива въпроси. Може да помогнем единствено при откриването на длъжници, но не и при събирането на задълженията им.“

Има и колоритни случаи с желания на клиентите, които са извън рационалното, споделя детектив Стоянов. Например с нереални субекти на извънземни или на духове.
 
Без прикритие в цивилния живот

Детектив Николай Стоянов излиза от прикритието си пред "Изотопия" и казва две три думи за себе си.

Завършил е Компютърни системи и именно по тази пътека влиза в детективския бранш. "Работих като асистент на един от първите частни детективи в България - Марин Маринов. Оправях му компютъра и той ме въведе в занаята. Сега съм техническото лице на детективския бранш в България. Занимавам се с технологичните въпроси, свързани с аудио и видео скрито наблюдение, шпионски софтуери в телефоните и компютрите, GPS проследяване и подебн тип неща.“

Знаят ли близките на детектив Стоянов какво работи и какво мислят за професията му?

"Да, всички знаят. От нищо не се крия - навсякъде излизам с лицето и с името си. Аз съм това - Николай Стоянов, частен детектив. Гледам да не натоварвам семейството и приятелите си с работата си, защото на първо място това е поверително.

Не го питат как е в рабтата, само коментират, че отделя прекалено много време на телефона. Понякога клиентите са на зор - звъни се късно вечер, нощем.

Вие не е нужно да му се обаждате, за да го чуете. Цялото интервю с детектив Николай Стоянов е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51