Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частен детектив Стоянов - вашите проблеми са негов занаят

Градски преследвания, как се разкриват изневери и какво е общото между събирането на дългове и извънземните

Занимаваме се с решаването на чуждите проблеми, казва детектив Стоянов.
Снимка: REUTERS

Не е с шлифер, нито с шапка с периферия, но бедите са неговият занаят. Автономията за слушане проследи частен детектив Николай Стоянов до агенцията, в която работи. Срещнахме се и го поразпитахме за спецификите на професията му. 
„Частният детектив основно се занимава с решаването на чуждите проблеми. Денят ми няма определен характер, много е разнообразно. Може да си цял ден в срещи с клиенти или пък да висиш на някакъв адрес, наблюдавайки даден субект. Може да се занимаваш с документация - с оформянето на доклади или пък да проучваш някакъв бизнес казус.“

Разкриването на афери - топ търсена услуга

Наблюдение, фирмено разузнаване, разкриване на изневяра, проследяване и справки за хора, шпионски софтуер и подслушване. Това са част от основните услуги, които предлагат детективските агенции.

Разнообразни дейности, но все пак 80% от клиентите се свързват с тях при съмнение за изневяра. За тази услуга към агенцията се обръщат сравнително еднакъв брой мъже и жени.

Детектив Стоянов: „Стандартен казус е да дойде човек при нас и да каже - половинката ми се държи странно, прибира се в по-различно време, отношенията ни са охладнели. От нас съответно се иска да проверим как протича ежедневието на въпросния субект.“

Наблюдението започва от посочено от клиента място, на което се предполага, че субектът работи или каквато версия да е представил вкъщи, звучаща съмнително за половинката. За съжаление, в повечето случаи съмненията за изневяра са основателни. 

Следване като сянка

Адаптивността към ситуацията и сливането с терена са основни характеристики на доброто прикритие. Ако наблюдаваният шофира екстремно, натискаш газта и ти, ако е пеша - следваш го, ако слезе от автомобила - слизаш. Всичко това без никакъв контакт с наблюдавания - деликатно, дискретно, дистанцирано. 

Случаите на разкрити детективи са изключително малко. Едва два в цялата кариера на нашия събеседник.

Детективските екипи се състоят от двама души с една кола. Сменят се, когато наблюдението продължи по-дълго. Сам човек не може да извърши адекватно наблюдение, защото трябва да е подготвен с автомобил и пеша едновременно, ако следенето промени курс си.

Николай Стоянов ни разкрива подробности от кухнята: "Ако наблюдаваният субект внезапно се качи на такси, а ти си пеша след него и нямаш откъде да вземеш автомобил, си го изпуснал. Има го и обратния сценарий - детективът и наблюдаваният са с автомобили. Субектът паркира на място, което е свободно или е отредено само за него. Той слиза от колата и тръгва нанякъде. Това са секунди време, в които трябва да реагираш. Ако си сам в автомобил, ти трябва време, което да отделиш за търсене на паркомясто - съответно със сигурност си го изпуснал."
Работата се усложнява и са необходими повече екипи при обекти, които са с повече входове и изходи, например молове и летища.
 

Духове, извънземни и прибиране на дългове не са част от детективската юрисдикция

„Много неща не можем, много неща не предлагаме“, казва с усмивка частният детектив.
 
Често услугите ни търсят хора с финансови проблеми, които имат трудности с взимането на задължения от трети лица. Те се обръщат към детективската агенция не само за помощ при откриване на укриващия се субект, но и за съдействие при прибирането на задълженията.

 
„Ние не сме колекторска фирма и не се занимаваме с такива въпроси. Може да помогнем единствено при откриването на длъжници, но не и при събирането на задълженията им.“

Има и колоритни случаи с желания на клиентите, които са извън рационалното, споделя детектив Стоянов. Например с нереални субекти на извънземни или на духове.
 
Без прикритие в цивилния живот

Детектив Николай Стоянов излиза от прикритието си пред "Изотопия" и казва две три думи за себе си.

Завършил е Компютърни системи и именно по тази пътека влиза в детективския бранш. "Работих като асистент на един от първите частни детективи в България - Марин Маринов. Оправях му компютъра и той ме въведе в занаята. Сега съм техническото лице на детективския бранш в България. Занимавам се с технологичните въпроси, свързани с аудио и видео скрито наблюдение, шпионски софтуери в телефоните и компютрите, GPS проследяване и подебн тип неща.“

Знаят ли близките на детектив Стоянов какво работи и какво мислят за професията му?

"Да, всички знаят. От нищо не се крия - навсякъде излизам с лицето и с името си. Аз съм това - Николай Стоянов, частен детектив. Гледам да не натоварвам семейството и приятелите си с работата си, защото на първо място това е поверително.

Не го питат как е в рабтата, само коментират, че отделя прекалено много време на телефона. Понякога клиентите са на зор - звъни се късно вечер, нощем.

Вие не е нужно да му се обаждате, за да го чуете. Цялото интервю с детектив Николай Стоянов е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53