Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Вичел: Хуманитарната ситуация в Сирия е катастрофална

Почти няма възможност за Covid тестване, не са останали лекари и медицински сестри, здравеопазването не функционира

Коронавирусът не признава граници и погледът към Сирия не би бил пълен без хуманитарната криза в страната, също силно засегната от Covid пандемията. Координаторът за Сирия на мощната неправителствена организация "Помощ срещу глада по света" в Бон - Константин Вичел - беше миналата седмица там. Той коментира пред БНР:

"Според официални данни към момента има 45 хиляди заразени, поне половината от тях са в северозападната част на страната. Според нас действителните случаи са много повече, защото в Сирия почти няма възможност за тестване, не са останали лекари и медицински сестри и здравеопазването на практика не функционира. По време на военните действия много болници бяха сравнени със земята".

Вие бяхте в Сирия. Подготвя ли се имунизация срещу коронавируса?

"Световната здравна организация чрез програмата Ковакс е организирала имунизационната кампания, която трябва да започне през април с препарата на "АстраЗенека". Ние ще следим дали разпределението на ваксините ще бъде справедливо и ще следва предварителния план за ваксиниране - първо на рисковите групи и на медицинския персонал. Ще следим и дали ваксините ще достигнат Северозападна Сирия, където властта е в ръцете на опозиционните групировки".

Описвате хуманитарната ситуация в Сирия като катастрофална. Какви са причините за това влошаване?

"Миналата година едновременно се случиха три неща. В началото на годината, дори още в края на 2019-а, сирийският режим започна масирана военна операция в района на Идлиб, която прогони над един милион души от родните им места. Днес те живеят в бежанските лагери по границата с Турция. Общият брой на прокудените от домовете им сирийци, които са в лагерите на турската граница, надвишава милион и половина.

След това дойде пандемията, а в средата на миналата година Сирия изпадна и във финансова криза с обезценяване на местната валута, което доведе до хиперинфлация. Наши проучвания показват, че доходите на хората са се стопили наполовина и сега те разполагат с абсолютния минимум средства, за да преживяват.

Станах свидетел на това как родители се отказват от храна, за да има какво да ядат децата им. Цели семейства са потънали в дългове, налага се децата вече масово да работят, момичетата се омъжват все по-рано, за да не са в тежест на родителите си. Всичко това са решения, които хората са принудени да взимат всеки ден".

Следващият месец предстои донорска конференция за Сирия. Какви са изгледите да се подобри ситуацията на сирийците? И достига ли помощта до обикновените хора?

"Планът за миналата година беше изпълнен наполовина. Тази година са заложени 400 милиона долара повече. Общата сума е 4,2 милиарда долара. Трудно ми е да предвидя дали донорската конференция ще успее да събере тази сума, защото целият свят изпитва финансови и икономически затруднения заради пандемията.

Едно е на донорската конференция да заявиш определена сума, а съвсем друго е да я изплатиш, така че зорко ще следим за изпълнението на обещанията. И трето е дали тези средства ще стигнат до правилните хора, т.е. до нуждаещите се. Нашата организация успя да изгради много стройна система на място, така че успяваме да проследим парите. Но дали при всички хуманитарни организации е така?".

Със затоплянето на времето миграционният натиск по външните граници на ЕС обикновено нараства. Очаквате ли и тази пролет това да се случи?

"Границите на Сирия са плътно затворени. Никой не може да напусне страната, с изключение на хора, които имат хиляди долари и които са готови да платят на каналджии, за да ги измъкнат от Сирия. Но такива сирийци вече не останаха. След 10 години гражданска война спестяванията на хората се стопиха. Просто никой вече не може да си позволи да плаща на каналджии".

Интервюто на Весела Владкова с Константин Вичел в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Голям авиационен ремонтен комплекс ще бъде изграден в Бургас

120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..

публикувано на 11.02.25 в 17:16
Теменужка Петкова

Министърката на финансите отговори за назначението на Людмила Петкова в АДФИ

Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция.  От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...

публикувано на 11.02.25 в 16:48
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация

Калин Славов: Ние сме във високо рискова зона, на дъното в ЕС, по индекс на корупция

Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция, съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. Според анализа резулаттът е 43 точки от 100 възможни.  "Ние сме във високо рискова зона, на дъното в ЕС и..

публикувано на 11.02.25 в 16:43

В три села от община Монтана 43 семейства отбелязаха дългогодишен брак

Тази година от община Монтана почетоха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе благопожелания  и подаръци на щастливите семейства: "Ние сме българи и християни, семейството е ценност", заяви Живков. В Смоляновци за първи път събират на едно място семейства с над..

публикувано на 11.02.25 в 16:40

Прокуратурата разследва 9 случая на употреба на вейпове от непълнолетни в Бургас

Районната прокуратура в Бургас разследва 9 случая за употреба на вейпове с опасното вещество хексахидроканабинол от непълнолетни лица.  Данните представи зам.-районният прокурор Марияна Калудова на заседание на Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. При 2 от случаите, от месец ноември, се е..

публикувано на 11.02.25 в 16:28
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и лидери на европейските държави (сред тях вдясно е премиерът Росен Желязков) позират за групова снимка на срещата на високо равнище за изкуствения интелект в Елисейския дворец в Париж, 10 февруари 2025 г.

Желязков: 200 млрд. евро ще има за развитието на ИИ в Европа, България трябва да се възползва

200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това каза министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект. Премиерът Росен Желязков участва в AI форума на високо равнище в..

публикувано на 11.02.25 в 16:21

ПП-ДБ-СС предлага създаване на общинско предприятие за поддръжка на улиците в София

Общинско предприятие, което да се нарече "Софийски улици", да поеме поддръжката на улиците в града, предлагат групата на общинските съветници от "Демократична България, Продължаваме промяната, Спаси София". Така ще бъде по-евтино, по-качествено и по-безопасно, заяви Димитър Петров от "ДБ, ПП, Спаси София" "Най-важните ползи от създаването на..

публикувано на 11.02.25 в 15:57