"Проведохме онлайн обучение с международно участие за иновативните технологии при клиничните лаборатории, организирано от Българското дружество по клинична лаборатория", посочи в "Хоризонт до обед" проф. Добрин Свинаров, началник на Клинична лаборатория и клинична фармакология в УМБАЛ "Александровска" и председател на дружеството.
"Участваха над 200 специалисти с акцент Covid-19 и диагностиката, лечението на тази пандемия. Стана ясно, че е много важно мястото и ролята на технологията, основана на т.нар. PCR - реакция. Тя е от значение за доказване на наличието на вируса в биологичната проба, като това е свързано с много особености, за да бъде успешна с крайната си цел: първо е важно правилно да се вземе биологичният материал с тампона, това определя в значима степен вероятността на резултатите.
Второ: Трябва да се знае, че технологията за доказването на Covid в човек изисква много висока експертиза и специална техника и оборудване. Вече има разкрити много лаборатории (само за една година стана това) снабдени с тази технология и апаратура, както и обучен персонал - това е голямо предизвикателство. Но този метод е златният стандарт за наличието на Covid-19", поясни още проф. Свинаров.
"Тази технология отчита и новите мутации на вируса. А разликата между PCR тестове и антигентите тестове е какво се изследва - първите откриват и доказват наличието на рибонуклеиновата киселина на вируса, а вторите доказват наличието на определени белтъчни вирусни частици - протеина, с който вирусът се залавя за съдовете.
Друго, което е важно - времето за вземането на материала - това трябва да се спазва - при антигенния тест, той върви заедно с PCR тестове, защото той има по-малка чувствителност и се позитивира в същия диапазон - няколко дни преди появата на симптомите и няколко дни след първите симптоми - това е много важно, ако си бил в близък контакт с болен, не е нужно веднага да си правиш тест - прави се 4 дни след това, за да е реален тестът, не се ходи по-рано", заяви проф. Свинаров.
Той допълни, че лабораторията в Александровска болница участва в Система за външна оценка на качеството за анализ на PCR тестовете, за да има сигурност за правените тестове.
"Колко от лабораториите, които правят PCR тестовете, участват в качествени системи за оценка на качеството, не мога да кажа", поясни експертът.
Още по темата в звуковия файл.
Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация. Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..
Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..
Тежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево установи Регионалната здравна инспекция в Монтана. Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево. В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..
В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..
От МЕЧ не виждаме никой в този парламент, с който можем да направим коалиция. Това каза пред БНР депутатът от МЕЧ проф. Николай Радулов, бивш депутат от "Има такъв народ", като уточни: " Бихме могли по дадени проблеми да гласуваме заедно, но не и да направим коалиция . Толкова не съвпадат вижданията ни за това как трябва да работи Народното..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..