Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На остров Занзибар с туроператора и водач Николай Александров

По-голямата част от населението работи в туризма, занаятчийството, риболова

Николай Александров
Снимка: Славена Илиева

„Когато беше малък, ти разказах много, много истории за Брайхър и за островите Сили. Спомняш ли си, че често ме питаше откъде е дошъл Занзибар. Никога не ти казах, нали? Е, сега най-после ще разбереш. „На двора в къщата на пралелята на Майкъл има огромна дървена костенурка. Нарича се Занзибар. Никой не знае откъде се е появила и защо стои там, докато Майкъл не получава завещание -  дневника на пралеля си, заедно с кратко приятелство и любовта, които правят живота ни по-светъл и в най-мрачните дни".

Това е откъс от книгата „Костенурката Занзибар“ на английския писател Майкъл Морпурго, три пъти носител на наградата „Ред хаус“, която се определя чрез гласуване на децата.

А както вече се досещате, ние потегляме на далечно пътешествие по стъпките на Ливингстън, за да се докоснем до красотите на Африка.

Усмихнатите хора на остров Занзибар       Снимка: Славена Илиева

Николай Александров е туроператор и след завръщането си от Занзибар сподели какви са неговите впечатления от пътуването му до африканската страна.

„Знаете, малко сме ограничени с пътуванията тази година. Една от малкото територии, които са позволени в момента като локация е Танзания и в частност остров Занзибар“.

Масаи на брега на кораловите плажове на Индийския океан      Снимка: Славена Илиева

Според Николай Александров Занзибар е хубаво, уникално място, защото е в Африка и е сравнително непознато за българите като територия.

„И е хубаво, защото стана модерно в момента тази година по обективни причини и все повече хора го откриват за себе си заради океана, заради изключителните приливи и отливи, които са характерни за тази територия, заради много вкусната храна, заради приятелски настроените местни хора, които са ведри и усмихнати, макар и много бедни“.

Водачът на групи Северина Маркова в Стон Таун разказва за мястото където през 1520 г са продавани роби, второто най-голямо място в Африка след Гана и за историята на Black Friday                               Снимка: Славена Илиева

Занзибар е бил под португалско, британско, немско, арабско влияние. Местният език е суахили, който принадлежи към групата на езиците банту. От 2004 година е официален език на Африкански съюз. Суахили е силно повлиян и от арабския език и не се учудвайте, ако някоя дума ви звучи познато като подправката карамфил -  островът е един от най-големите производители на карамфил в света.

„Направихме този  чартър, защото е най-лесният, най-бързият начин да се стигне до там, тъй като директни полети по принцип няма до Занзибар“, допълни Николай Александров.

В джунглата на парка Джозани с маймуни, костенурки на 200 години, мангрова растителност и лечебната сила на билките   Снимка: Славена Илиева

Друг интересен  факт е, че там се е провела най-кратката война в историята на света - Англо-занзибарската война през 1896 година. Война, която  е продължила  само 38 минути, при която загиват 570 занзибарци и има само един ранен британец. По тези земи 98 % от хората са мюсюлмани. До 7 годишна възраст е задължително образованието. Учат  в държавни  училища,  а по-специализираните са медресета, където се набляга на религиозното образование. По-голямата част от населението работи в туризма , занаятчийството, риболова.

Фауната и флората  са уникални. Когато стигнете до мангровите гори  с вплетени клони като от пейзаж разбирате колко са зависими жителите от приливите и отливите на океана.

Интересното на Занзибар е не просто мястото, не просто природата, не просто джунглата. Там има изключителни животни“, подчерта Николай Александров.

В Медресето (ислямско религиозно училище) с децата и техните учителите    Снимка: Славена Илиева

През 1840 година султанът на Оман Саид Ибн премества в Занзибар своята столица, а през 1964 Занзибар се съединява с Танганайка и така се образува името на съвременната държава Танзания.

Занзибар се ползва с автономен статут и си има собствен президент и парламент, въпреки че за доста неща са под шапката на Танзания.

„Занзибар е доста населен остров, макар и неголям, като има отделни села, малки бедни селца. Те са мюсюлмани, имат по много деца. Много са религиозни“.

Изкуството в Занзибар            Снимка: Славена Илиева

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18