Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предимствата на обучението в малките училища

Директорът на началното училище "Отец Паисий", с. Драговищица Юлиана Лозанова
Снимка: Личен архив

Какво ще се случи, ако заради пандемията училищата в малките населени места станат по-привлекателни от големите градски училища. Към тази идея се движат в село Драговищица, Костинбродско.

Много и разнообразни дейности има в началното училище "Отец Паисий" с. Драговищица. Последната - само преди дни децата от училището в Драговищица, Петърч, кв. Маслово и Дневен център за работа с деца на улицата - Костинброд отбелязаха международния ден за борба с училищния тормоз.

Така 14-те деца на училището в Драговищица стават част от поредната инициатива на учителите, които пък смятат себе си за част от семейството на учениците си. Евгения Димитрова – учител на първи и втори клас споделя и в "Хоризонт до обед" философията си:
 
"Детето трябва да знае защо отива в училище, ние сме като едно семейство".

Възможността да обърне внимание на повече деца е едно от предимствата, които преподавателят вижда в работата си. А особено в очакване на новата реалност след пандемията, смята, че това е и основният коз за привличане на повече ученици в училищата на по-малките населени места.

"Работа за учители има, при нас бройката е напълно здравословна, в други държави разделят класовете, за да са по-малки, а при онлайн обучението резултати са постигнали децата от високообразованите семейства - така е в Нидерландия."

Милен, Антония, Десислава, Евелина - родители на деца, които учат или са учили в школото в село Драговищица, споделиха в "Хоризонт до обед":

"Тук е по-добре да учи детето, на чист въздух и в една почти семейна среда, направо индивидуално обучение."

Директорът на началното училище "Отец Паисий" в Драговищица Юлиана Лозанова разказа, че между колеги обсъждат развитието на потенциала на малките училища по време на пандемията:

"За мен за по-малките ученици не е добре онлайн обучението, особено за тези до 2-ри клас. Малките училища и сега са привлекателни."

Но засега за Юлиана Лозанова началото на всяка учебна година е битка, за това да намери деца. 14 са сега децата в началното училище "Отец Паисий", с. Драговищица, независимо, че имат и преподаватели, база, осигурено столово хранене.

Още по темата чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47