Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трагичната съдба на талантливата художничка Василия е описана в пиесата “Другата в огледалото”

Снимка: БГНЕС

Пиесата “Другата в огледалото” е от преди две години и половина и представя трагичната съдба на талантливата художничка Василия. Тя загина трагично, след като не успя да се пребори с болестта анорексия. Явора Стоилова, майка на Василия, е потомка на Яворов и на художника Васил Стоилов.

"Явора ми сподели преди време, че когато ме е гледала в театъра е получила някакъв вид вдъхновение и си е помислила, че аз бих могла да изиграя "Другата в огледалото", а в последствие се случи така, че помогнах с режисурата и с поставянето на пиесата в театрално пространство, но това е един хибрид, който се появи в рамките на Covid пандемията от 2020 година и прехвърлихме в 2021-а", каза в предаването "Графити по въздуха" актрисата Елена Петрова. 

Пандемията наложила да се потърсят нови средства и форми за реализиране на проектите, подчерта тя:

"Затова го наричам хибрид, защото желанието ни да поставим истинска, реална постановка, която да се играе пред зрители остана на заден план и нямаше как да се осъществи, а това като че ли не е възможно в 2021 година не само заради ограниченията в театралните зали, а и по финансови причини. Все по-малко можем да разчитаме на хора, които подкрепят изкуството, като меценати, фондации", допълни Елена Петрова.

“Другата в огледалото” е театрално, артистично представление с четене на пиеса, но заснето с кино средства в Нов театър НДК. Артистите четат пиесата.

"Героинята също казва – „Ние сме това, което не ядем, а не това което ядем“. Не е ли всъщност изборът на това да живееш пътуването към смъртта. Най-красивото в пиесата е, че тя е много положителна и аз това искам да усетят зрителите. Тя не е тъжна, не е самосъжалителна, това е мелодрама. Напротив - това момиче има своята увереност по пътя и тя знае докъде иска да стигне, има своята цел и е страшно убедена, че това е тя, това мисли, това иска, в това вярва и опитва всички около себе си да убеди да я оставят на мира, защото това е нейният път. Не иска да бъде като другите, не иска да се състезава, да се сравнява, а върви по своя собствен път. Понякога той завършва трагично", подчерта Елена Петрова.

Въпреки че е вдъхновена от живота, картините, дневниците на Василия пиесата "Другата в огледалото" не остава в рамките на личното преживяване, главната героиня в пиесата не е Василия, а което и да е момиче, изгубено в лабиринта от килограми, грамове, сантиметри, калории на болния от това тежко заболяване. Това подчерта майката на Василия - Явора Стоилова.

"Майката в пиесата не съм аз, а която и да е майка, която е жертва на този сериозен проблем. И затова избрах за съавтори още двама поети.  Не исках да бъде само моята лична драма. Исках и две различни гледни точки  - от хайку поетесата Лиляна Кънева и от японския поет Кен Нагай, който е мой съпруг и е човек, който идва от далечна и много подредена страна", коментира Явора Стоилова. 

Интервютата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15