Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест на представители на туристическия сектор, браншът е разделен

| обновено на 02.03.21 в 12:27
Протест на туроператори в София, 2 март 2021 г.
Снимка: БТА

Представители на туристическия бранш излязоха на протест пред Министерския съвет. Те настояват за различни видове държавна помощ заради извънредната обстановка. Основни искания са намаляване на ДДС за туризма на 5 процента в следващите две години, както и удължаване на срока за възстановяване на предплатени суми за отменени пътувания в чужбина. Организатори на протеста са обединение „Бъдеще за туризма“,

„Къде са ни парите от НАП?“, попитаха протестиращите и посочиха, че „няма финансиране“.

Ето какво заявиха още пред БНР недоволни представители на бранша:

„Една година сме получили един процент от оборота си, т.е. всичко, което са получили туроператорите като подкрепа. За една година ние не работим, но поддържаме офис, продължаваме да трупаме разходи“;

„Финансирането се бави, 60 на 40 се бави, идват, но след месеци, а ние вече сме платили всичко това“;

„А парите са по всички доставчици из цял свят. Имаме нужда от подкрепа“;

„Принудихме се да вземем кредит, аз специално съм взела 4500 лв., които ми разрешиха веднага“;

„Достатъчно морално подхождаме, за да върнем парите на клиентите си. Те ни имат доверие. Сега ако правителството не ни подпомогне, не ни чуе исканията, наистина сме обречени на фалит“.

Протестът е спокоен, без скандирания. Служителите в сектора се надяват на среща с премиера.

Мерките за спасяване на сектора са недостатъчни, неефективни и декоративни, заявяват от обединение "Бъдеще за туризма". Павлина Илиева, председател на организацията, коментира:

„Исканията ни са за ясни и конкретни срокове, в които ще се изплатят сумите и програмите, по които сме участвали“.

Необходими са 69 млн. лв. за последващо финансиране, с които да бъде учреден гаранционен фонд, средствата от който да послужат за връщане на пари към клиенти за неосъществени пътувания заради пандемията.

„Принудихме се да вземем кредит, за да върнем парите на клиентите“.

„Сега, ако правителството не ни подпомогне, наистина сме обречени на фалит“.

Туроператорите заявиха, че гаранционен фонд със средства от държавата в размер на 69 милиона лева, които в последствие ще бъдат връщани от фирмите, когато секторът заработи, ще бъде спасителният пояс:

„Гаранционният фонд е нещото, което ще бъде нашата стабилност на нашия бранш“.

Колегите им от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти не подкрепиха протеста с аргумента, че фонд с държавни средства ще генерира неравнопоставеност между фирмите.

Димитрина Горанова от УС на АПТА заяви:

„В момента ще се възползват клиентите на едни определени туроператори, а след това всички туроператори ще трябва да правят вноски за възстановяване на сумата по фонда. Обикновено гаранционен фонд се въвежда в страните, когато секторът е стабилен“. 

Междувременно Министерството на туризма изплати над 5,5 милиона лева на 86 компании, изпълняващи туроператорска и турагентска дейност. Това е първото плащане към туроператори, с което те да бъдат обезщетени за неосъществени пътувания в периода 13 март - 31 декември 2020 г. Общо отпуснатите средства са 51 милиона лева. Кандидатстването по мярката продължава. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев"

Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев".  От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната. 

публикувано на 05.02.25 в 16:12

"Грижа в дома" и "Топъл обяд" ще продължат да се изпълняват

Две от най-популярните социални програми - "Грижа в дома" и "Топъл обяд", ще продължат да се изпълняват и през тази година. В това увери социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия.  За целта ще са необходими общо около 440 милиона лева.  Министър Гуцанов посочи, че са установени отклонения в изпълнението на програмата..

публикувано на 05.02.25 в 16:10

МО отчита ръст на желаещите да служат в армията

Министерството на отбраната отчита ръст на желаещите да бъдат войници. Техният брой е нараснал между 3 и 5 пъти, след като заплатите бяха увеличени с 30 процента.  Министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че увеличението при генералите е около 30 процента, за сержантите - до 33 на сто, а за войнишкия състав процентът е по-висок, защото там е..

публикувано на 05.02.25 в 16:01
Бившият следовател Петьо Петров-Пепи Еврото и фасадата на клуба

Изслушването за Петьо Еврото в НС беше отложено

Изслушването в Народното събрание за предприетите действия по издирване на Петьо Велков Петков, известен като Петьо Еврото във връзка с повдигнатите срещу него обвинения, беше отложено. В него поради ангажименти няма да участва министърът на вътрешните работи Даниел Митов, а зам.-министър. По темата ще бъдат изслушани още председателят на..

публикувано на 05.02.25 в 15:46

НС прие на първо и второ четене законови промени, свързани със смесването на биогоривата

Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1 март 2025 г. да бъде извършвано смесването им за бензинови двигатели от нефтен произход в определено съотношение. Това стана чрез приемане на две четения в едно заседание на промени в Закона за енергията от възобновяеми източници. Вносители са депутати от четирите формации,..

публикувано на 05.02.25 в 15:38

Нови 22 стоманобетонни панели в платното за Румъния на Дунав мост при Русе

Монтирани са 22 нови стоманобетонни панели в затворения близо 400-метров участък в посока Румъния на Дунав мост при Русе. Основният ремонт на съоръжението се изпълнява по график и без спиране на трафика, който преминава по обновената през миналата година отсечка. Това съобщиха от АПИ. В периода между 29 януари и 4 февруари са демонтирани 26 от..

публикувано на 05.02.25 в 15:35

МС: 15 млн. лв. за неразплатени разходи на държавните културни институти

Правителството одобри покриването на неразплатени разходи в размер на 15 милиона лева на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства.  Кабинетът предлага да бъдат осигурени 5 600 000 лв. за държавните културни институти в областта на сценичното изкуство. За централната администрация на Министерството на културата са предвидени..

публикувано на 05.02.25 в 15:19