Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според данни, оповестени от лекарския и фармацевтичния съюз у нас:

България на фона на най-развитите от ЕС: По-кратко живеем, най-много доплащаме за лекарства

| обновено на 02.03.21 в 15:11
Снимка: БГНЕС

7 години по-малко живеят българите в сравнение с гражданите от най-развитите държави в Европейския съюз. Освен това ние най-много доплащаме и за лекарства - 37% срещу 5 на сто в сравнение с другите страни от Евросъюза. Това съобщиха от Инициативата "Заедно за повече здраве", в която влизат представители на Българския лекарски съюз (БЛС) и на  Българския фармацевтичен съюз.

Данните от 2017 г. показват, че годишно у нас се отделят 4,2% от брутния вътрешен продукт за здравеопазване при средно 8% за останалите страни от ЕС.

Със сегашните темпове на инвестиции в здравеопазването у нас ще са необходими 50 години, за да достигнем петте най-развити държави от Европейския съюз. Това съобщиха от Инициативата „Заедно за повече здраве“, в която влизат представители на Българския лекарски съюз, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители и Българския фармацевтичен съюз.

От 1960 г. до днес сме увеличили продължителността на живота си, но все още изоставаме в сравнение с петте най-развити държави от Европейския съюз. Със сегашните темпове ще са нужни 38 години, за да достигнем средната продължителност на живота в големите европейски държави, която е 82 години, съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Най-много доплащаме и за лекарства - 37% срещу 5 на сто в сравнение със страните от ЕС. Според проучване, проведено от Агенция "Тренд", 73% от българите смятат, че има необходимост от допълнителни инвестиции в здравеопазването. Лошият контрол е най-големият проблем, според анкетираните. Българите очакват да чуят и какво ще направят политиците в сферата на здравеопазването. Инвестициите могат да осигурят по-добро бъдеще и здраве на нацията, категоричен е д-р Иван Маджаров:

"Факт е, че при нас има най-големи трудности, но това трябва да бъде стимул за тези, които ни управляват, да отделят особено внимание на здравеопазването, за да осигурят това ускорено развитие. Инвестициите в здравеопазването са нещо, което осигурява промени, осигурява по-добро бъдеще и по-добро здраве на нацията, но след 5-10 години. Те не се случват веднага“. 

За периода от 2015 до 2018 година, пациентите в 5-те най-развити държави от Европейския съюз са имали достъп до над два пъти повече иновативни терапии от тези в България. Изследването сочи още, че българите са първенци и по предотвратима смърт. Данните от 2017 г. показват, че годишно у нас се отделят 4,2% от БВП за здравеопазване, при 8% за останалите страни от Европейския съюз, посочи директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев:

"Това означава ли, че в България по-малко средства държавата отделя за здравеопазване? Безспорно означава. Второто нещо, което означава е, че ние като българи плащаме от джоба си за здравни услуги, за лекарства повече, отколкото европейците, което се отразява на тези, които трудно могат да си го позволят". 

България изостава и по отношение на ниските публични разходи за лекарствени продукти, съобщи председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова:

"Българите са принудени да доплащат най-много за лекарствени продукти. В България се доплаща до 37% за лекарства, докато в петте най-големи държави (в ЕС – бел. ред.) този процент е 5%".

Според съсловните и браншови организации в сектора са необходими по-ефективни инвестиции, които да се отразят на подобряването на здравните показатели на обществото. Консенсусът ще бъде изпратен до всички политически сили, които се очаква да влязат в следващия парламент.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Монтана Златко Живков

3 януари ще е неучебен за учениците от община Монтана

3 януари ще е неучебен за учениците от община Монтана. Решението е на кмета Златко Живков, който има право три дни в годината да пуска учениците във ваканция. Учениците от община Монтана няма да ходят на училище на 3 януари следващата година според заповед на кмета Златко Живков. Така ваканцията за учениците за Коледа и Нова година се..

публикувано на 18.11.24 в 20:38
Подуправителят на Българската народна банка Петър Чобанов

Петър Чобанов: Кризите не са приключили

Кризите изискват редица структурни решения и реформи, поради което всички заедно с общи усилия трябва да се опитаме да посочим тези реформи, за да помогнем те да видят бял свят и да можем чисто..

публикувано на 18.11.24 в 20:13

Земеделският министър отчете сериозен спад на производството на слънчоглед и царевица

Заради сухото и горещо време през летните месеци се отчита спад на производството на слънчоглед и царевица - съответно с 11,5 и с 38,1 на сто на годишна база, съобщи служебният министър на земеделието Георги Тахов на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. "Изкупните цени към края на октомври не са в състояние да компенсират това..

публикувано на 18.11.24 в 20:06
Президентът на Бразилия Лула да Силва (вдясно) и министър-председателката на Италия Джорджа Мелони при откриването на срещата на Г-20 в Рио де Жанейро - 18 ноември 2024

Президентът на Бразилия обяви глобален алианс за борба срещу бедността

В Рио де Жанейро започна срещата на върха на Г-20, на която бразилският президент Лула да Силва обяви създаването на глобален алианс за борба срещу бедността и глада. 81 държави са се включили в инициативата, както и редица регионални и световни организации, сред които Европейският съюз, както и частни филантропи. В речта си при откриването на форума..

публикувано на 18.11.24 в 20:00
В Атина, Гърция, 17 ноември 2024 г.

Синдикатите в Гърция обявиха обща стачка в сряда. Ще блокират всичко - от транспорт до магазини

Синдикатите в Гърция насрочиха обща стачка за сряда.  Протестните действия включват спиране на сухопътния и морски транспорт 24-часови протести ще обхванат и държавния, и частния сектор. Федерацията на моряците съобщава, че всички пристанища на страната ще останат блокирани. Няма да се движат фериботи. Железничарите спират влаковете...

публикувано на 18.11.24 в 19:42

Група мигранти е забелязана в Треклянско

Група от 15-на мигранти засекли местните хора в Треклянско през уикенда, казаха посетили района в почивните дни и ловували край границата. Вероятно бежанците - само мъже, са успели да преминат в Сръбско. Последните месеци няма случаи на задържани или забелязани мигранти в Треклянско, казаха за БНР от Районната прокуратура в Кюстендил...

публикувано на 18.11.24 в 19:41

Мащабен протест на френските фермери

Мащабен протест на френските фермери задръства за пореден път ключови  пътни артерии във Франция. Преди обед тракторите на земеделците достигнаха подстъпите на Париж. Най-малко 80 "огнища на гнева" на френските фермери пламнаха днес във Франция. Движението беше затруднено, въпреки че земеделците обещаха да започнат със символични..

публикувано на 18.11.24 в 19:05