Въпреки че тържествата на Шипка официално бяха отменени заради пандемията, хиляди хора изкачиха историческия връх в знак на признателност към загиналите за свободата на България.
На Шипка отидоха и президентът Румен Радев, и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. Последните 100 стъпала до Паметника на Свободата бяха изпълнени от хора с развети трибагреници, дошли от различни краища на страната. Част от множеството скандираше по-рано името на президента. Чуха се и възгласи „оставка“.
В словото си държавният глава се обърна към дошлите на празника, пренебрегнали съветите на здравните власти: „Очаквали ли сте, че някой ще се осмели да посегне на правото ви да се поклоните пред онези, на които дължим свободата си. С вашето присъствие тук, скъпи съотечественици, вие помагате днешните поколения българи да вземат изпита по история, изпита по морал и изпита по демокрация. Защото властта принадлежи на народа, но народът трябва да я отстоява. Винаги има кой да му я отнеме, кой да му забрани и кой да го яхне“.
Словото на президента завърши с думите на Апостола: „Дела трябват, а не думи“.
По-рано днес на Шипка пред подвига на героите се поклони и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, под чийто патронаж обичайно се организират честванията тук, на върха, а след това участва и в отбелязването на 3-ти март в Габрово.
Към 12 и 30 часа тържествената част на историческия връх Шипка пред Паметника на Свободата приключи. Мнозинството от хората, дошли да поднесат цвете и да честват 143 години от Освобождението на България, продължиха с разходка в националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, където днес входът до 18 часа е свободен.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща свиква извънредна среща на лидерите на страните от Евросъюза след 11 дни. Темата е развоят на войната в Украйна и общата отбрана на континента. Зеленски е готов да се оттегли, ако така се постигне мир В съобщение в мрежата Х Коща определи настоящия момент като "определящ" за европейската..
Известният дупнишки зъболекар д-р Владимир Карастоянов и синоветe му - анестезиологът д-р Николай Карастоянов и Иван Карастоянов, които бяха осъдени за убийството на Николай Радев, гард на братя Галеви, трябва да платят обезщетение от 40 000 лева на брата на убития. Това постанови съставът на кюстендилския Окръжен съд. Решението може да се..
Консерваторите от ХДС/ХСС в Германия печелят предсрочните парламентарни избори, сочат първите публикувани данни от екзитпол. Германският канцлер Олаф Шолц призна поражението на своята Социалдемократическа партия и поздрави победителя - лидера на християндемократите Фридрих Мерц. Очаква се Мерц да бъде следващият канцлер и да оглави коалиционно..
Българската общност в Обединеното кралство се сдоби с нов православен храм. Днес той бе осветен от Негово Светейшество българския партиарх Даниил. Новият български храм в Лондон бе официално открит Много хора помогнаха да бъде реализиран този проект. Като се започне от българската държава, заделила 3,3 милиона лева и се стигне до..
Движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента утре от 9 до 12 ч., съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в активната. В..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че Съединените щати са "прави" относно необходимостта Обединеното кралство и Европа да поемат повече отговорност за отбраната и сигурността. Стармър заяви още, че е "в интерес на Доналд Тръмп да застане до Украйна". В същото време външният министър Дейвид Лами обяви, че е готов с нов пакет от санкции срещу..
"Хизбула" заяви, че ще продължи делото на убития си лидер Хасан Насрала, чието погребение се състои в Бейрут. А палестинското движение "Хамас" заяви, че Израел сериозно е застрашил петседмичното примирие в Газа, като е забавил освобождаването на палестинските затворници. Лидерът на Хизбула Наим Касем заяви, че ще продължи делото на убития при..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.