Преди дни танкер изпуска голямо количество нефт в Средиземно море, близо до израелския бряг край град Ашлелони, Ивицата Газа. Предполага се, че това се е случило при нелегално източване на нефт от танкера в по-малки плавателни съдове. Именно заради криминалния елемент на операцията, за разлива не е съобщено навреме, а буря в района разнася замърсяването до крайбрежието на Израел и Ливан. Властите се опитват чрез спътникови снимки да идентифицират виновните за екологичната катастрофа. Нейните непосредствени жертви са морските обитатели, за чиито живот се борят природозащитниците от Центъра за спасяване в Михморет.
Първата жертва на екологичната катастрофа бе 17-метров кит. Множество доброволци от цялата страна веднага след бурята започнаха да събират огромни буци с катран. Но някои от тях подозрително шаваха. Доброволците започваха усилено да почистват слоевете катран и нерядко там намираха морски птици или костенурки, които те предаваха за лечение.
Д-р Янив Леви, директор на Центъра за спасяване на морски костенурки в Михморет, разказа:
"За втори път в историята си центърът спасява костенурки от екологична катастрофа, причинена от хората. Преди 30 години е имало подобен инцидент, но в много по-малък мащаб. Иначе има постоянен проблем със замърсяването, което теченията носят от Северна Африка. Тонове отпадъци попадат в местообитанията на защитените морски костенурки. Най-тежките случаи се изпращат в болницата за диви животни в Рамат Ган, която също като нашия център се ръководи от Управлението за защита на природата и парковете в Израел.
Годишно успяваме да спасим около 140 костенурки, а сега само за два дни ни донесоха 21 и за съжаление 10 не оцеляха. Спасените са между 6- и 18-месечни и тежат до 200 грама. Хранят се с водорасли и вероятно са помислили големите топки мазут за колонии от водорасли. Пораженията са в големи – по главата, очите, дихателната и храносмилателната система. Буквално са превърнати черните буци, които доброволците откриха на брега. Когато дойдоха при нас, ги чистим външно с растително масло, вътрешно ... с майонеза. Вкарваме майонезата със сонда в гърлото им. Може да ви звуци странно, но майонезата е чудесен разтворител на нефта и така правим промивка на хранителния тракт. Освен това има и хранителна стойност. Засега спасените изглеждат добре. Костенурките имат забавен метаболизъм и след седмица-две ще се разбере дали нямат вторични заболявания.
По нашета крайбрежие има 2 вида костенурки: кафяви и зелени. Зелените са три пъти по-редки и затова се полагат огромни грижи за запазване на вида им. В периода на размножаването имаме стотици доброволци, които дежурят в районите, където костенурките снасят яйцата си и пазят малките от лоши хора, лисици и хиени".
Центъра за спасяване на морски костенурки са помещава в няколко бараки на брега на морето. Една от тях може да наречем „кухня и трапезария“ за костенурки. Там работи доброволката Ила Лимберг:
"Костенурките ядат риба. За големите режем рибата на парчета и им я даваме с костите и и кожата. За малките - почистваме само филето. След майонезената диета нашата кухня много им харесва. Освен това обичат марули. Големите изхрупват по 5-6 на ден. Проверяваме теглото им всяка седмица и много се радваме, когато наддават. За разлика от другите животни, костенурките растат до края на живота си. Корубата им е от различни сегменти, които се подменят веднъж годишно, и се надяваме, че ще се възстановят след приключението с нафта. Костенурките могат да оживеят и без черупката си, но тогава трябва да останат под наша грижа до края на живота си, а знаете, че те са дълголетници. Полова зрялост достигат чак на 30 години, а яйца снасят веднъж на 3-4 години".
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..