Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Миланов: Да се обследват сградите с определен срок на годност - панелки и ЕПК

Снимка: Община Силистра

Паспортизацията на сградите е важна, но трябва да се търси баланс между интересите на етажната собственост, на общината и държавата. Това каза пред БНР Павел Миланов, председател на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост.  

Ние си правим едни прости бакалски сметки на база на квадратурата на апартамента. Старите жилища са чиста квадратура, те имат идеални части. Отделно към новите жилища има подземни паркоместа. Това всичко е квадратура, която ще влезе допълнително към жилищата и трябва да я предвидим. Така че, това, че правим сметка на 65 квадрата, е сметка без кръчмар. Квадратурата на една сграда е много сериозна и това ще струва доста пари.“

Най-страшното обаче е не самата цена, а самият начин, по който ще се извърши обследването за паспортизиране на сградата, коментира Миланов в предаването „Преди всички“.

Най-страшното е, че ние трябва да си освободим жилищата, за да може да се направи едно такова сериозно обследване.“

„Неслучайно в Германия санираха жилищата. Не правиха програма за енергийна ефективност – да слагат стиропори, да правят покриви и щрангове, а изцяло санираха жилищата. Да, изнасят се хората за няколко месеца, прави се основен ремонт“, посочи още Миланов.

Те трябва да разбиват ремонтирани апартаменти, за да разберат какво е състоянието“, изтъкна Павел Миланов. По думите му това някой на око да мине и „да напише нещо за 100 сгради, еднотипно, не ни върши работа“, защото „ние трябва да знаем всеки панелен блок, всеки ЕПК блок в какво състояние е“.

Трябва да погледнем жилищната политика на държавата - рано или късно тези панели ще започнат да се разпадат, подчерта Павел Миланов.

„И ние трябва да се дадем сметка какво ще се случи след 5 години, след 10 години.“

Трябва да се обследват онези жилища, които имат определен срок на годност – 50 години за панелите и 60 години за ЕПК, смята Павел Миланов. Какви според него ще бъдат последиците, ако при обследването се установи, че даден блок е в лошо състояние:

Реално стават непродаваеми апартаментите в него и хората ще си живеят, докато не падне блокът. Това ще стане.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: САЩ и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна

Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна Въпросът стана актуален миналата седмица,..

публикувано на 17.02.25 в 19:50

Германският финансов министър: Фискалните правила на ЕС трябва да бъдат реформирани, ако се увеличат разходите за отбрана

Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис.  Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 19:05

Правителството ще отправи официално искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..

публикувано на 17.02.25 в 18:58

Русия съобщава за завладяването на село в Харковска област

От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..

публикувано на 17.02.25 в 18:20