По повод кръглата годишнина от рождението на „последния цар на планините“ както историци и народ наричат войводата Тодор Александров, в Регионалния исторически музей в Благоевград беше подредена документална изложба. В нея за първи път се показват документи и снимки, които са част от архива на музея, сред тях и едно знаково писмо на войводата, издаващо неговата твърдост и суровост към предателите на българщината в Македония, разказва докторът на историческите науки Елена Александрова:
"В изложбата са използвани документи, снимки от Държавна агенция "Архиви", от Националната библиотека. Акцент са материали от фонда на музея, сред които бих могла да откроя писмо на Тодор Александров до Арсений Йовков от времето на Първата световна война, когато Арсений Йовков е и български военен управител на Прищина. Текстът му е интересен, има малко назидателен характер, защото той обвинява Арсений Йовков в колаборация с албанците в Прищина и казва, че непременно трябва Арсений Йовков да промени тази стратегия, тъй като българският национален интерес за Тодор Александров стои над всичко и не би толерирал такова поведение".
В обогатяването на музейния архив за Тодор Александров принос имат и наследниците на знакови войводи от Пиринска, Вардарска и Егейска Македония:
"Някои от печатните материали, които сме представили са от личния фонд на Матовия род, били са лично притежание на войводата Милан Матов, тук имам предвид конкретно книгата "Заговорът против Тодор Александров", издадена 1925 година. Основната част от документите и материалите, които излагаме, са част от архива, с който музеят се сдоби през 2014 година на Александър Пелтеков и тези неща са непубликувани и непоказвани от нас до момента".
Тази вълнуваща документална изложба е само повод да си припомним за делото на Тодор Александров. Енциклопедия „Британика“ го нарича некоронованият цар на българите от Македония и това поставя здрава стена пред опитите за присвояване на националната ни история. Роден в Ново село, първите познания за света той получава от баща си, Александър Попорушев - даскал в Щип и Радовиш. Завършва българското педагогическо училище в Скопие, където е привлечен към една от групите на ВМОРО:
"В което лично Христо Матов му е преподавал и той го въвлича в тайните на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Следват учителски години в Кратово, в Радовиш, в Кочани. Революционната му дейност се свързва със Скопския революционен район, четник е в четата на Мише Развигоров, участва в Скопския конгрес на ВМОРО от 1906, в подготовката на Кюстендилския конгрес от 1908 година", допълни Елена Александрова.
Най-тежкото вътрешно разцепление в организацията е по повод така наречения майски манифест, в който някои от лидерите на ВМРО търсят помощ от Коминтерна за съвместни действия на Балканите и за обединението на отнетите от майка България Вардарска и Егейска Македония :
"Дейността на Тодор Александров след 1919 година е предимно политическа. Той заедно с неговите съратници търсят пътища за осъществяване на автономия на Македония, която знаем след Ньойския конгрес по-голямата част от нея влиза в границите на Сръбското кралство, Егейска Македония е дадена на Гърция. Тодор Александров по това време търси пътища за решение, Комитерна му предлага такъв вариант, но той категорично отхвърля да е подписал лично майският манифест за връзка на Вътрешната македоно-одринска революционна организация със средите на Коминтерна в Москва".
На 31 август край село Сугарево Тодор Александров е убит. Той става жертва на външен заговор, с помощта на предателите в собствената си организация, за да остане в историята редом до Гоце Делчев, като продължител на делото му и като последния цар на планините.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..