Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еколози срещу инсталации за горене на отпадъци в София и Девня

Еколози протестират срещу изграждането на бъдеща инсталация за горене на отпадъци в София. 2016 г.
Снимка: БГНЕС

По-чист въздух и спиране на проектите за инсталации за горене на отпадъци ще поискат на протестни шествия днес представители на сдруженията „За Земята“ и „Дишай Девня“

Общото между София и Девня са плановете на общините да изградят инсталации за горене на отпадъци. В североизточния град подобни проекти вече са реализирани, има и нови инвестиционни предложения. В столицата се предвижда през лятото да започне строежът на съоръжение, което ще произвежда топлинна и електрическа енергия чрез изгаряне на RDF-гориво, добито от битови отпадъци. В момента тече и търг за избор на изпълнител на проекта.

Девня  Снимка: архив

Наричат Девня „долината на голямата химия“. Изобилието на вода, сол и варовик в района са причина за развитието на крупна химическа промишленост - производство на електроенергия, цимент, захар, сода, торове и други. Постепенно Девня се сдобива и с друго название - „долината на бавната смърт“. Специфичният релеф и климатичните особености, като честото безветрие, създават условия за концентрация на атмосферни замърсители и радиационни мъгли. На този фон през последните години градът се превръща в предпочитано място за горене и складиране на отпадъци, алармира Ваня Захариева, председател на гражданското сдружение „Дишай Девня“. Тя дава примери – мобилна инсталация за термично третиране на отпадъци, завод за стари гуми, площадка за съхранение на неопасни отпадъци, горене на пестициди, RDF-отпадъци и медицински отпадъци. И обобщава картината така: „отпадъци, отпадъци, отпадъци“.

„Затова сме тук, да изкрещим – „Стоп! Девня не е долина на боклука“, изтъква Захариева пред БНР. Тя е категорична, че „изгарянето на отпадъци и предприятията, свързани с това, не е икономиката, която ни трябва“.

Акция срещу проекта на Столична община за изграждане на инсталация за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ - София. 2016 г.  Снимка: БГНЕС

В столицата дебатите за изграждането на инсинератора започнаха  преди 10 години, когато Столичният общински съвет одобри проекта. Съоръжението трябва да бъде построено на площадката в ТЕЦ - София зад Централна жп гара. От „Московска 33“ твърдят, че инсталацията ще е от полза за столичани. Боклукът - това е суровината, която ще е безплатна. Така „Топлофикация“ ще спести средства, които иначе би дала за природен газ. 

Темата провокира противоречиви реакции в обществото. Стигна се и до предложение за местен референдум, на който гражданите да решат дали да се строи инсталацията, но то бе отхвърлено от мнозинството в Столичния общински съвет.

Консенсус сред столичани все още няма. Мнозина за първи път чуват за това.

„Това, че се гори, не е най-лошото. Въпросът е как ще се изгори.“

„Не мисля, че е проблем, при положение, че има полза от него.“

„Това значи съвсем да ни изтребят, както са ни емнали вече.“

„Въздухът е достатъчно мръсен, за да го замърсяваме допълнително.“

На този фон през януари „Топлофикация - София“ обяви търг за избор на изпълнител на проекта. Крайният срок за подаване на оферти е 15 март. Предвижда се инсталацията да бъде построена до 2023 година, а строителните работи да започнат още през юли тази година. През 2020 г. Върховният административен съд се произнесе - "Топлофикация София" не е доказала, че проектът за инсинератор на отпадъци не вреди на здравето на хората. Постановено бе преразглеждане на разрешението за изграждането на съоръжението. Жалбата бе подадена от Сдружение „За Земята“.

„Това дело се намира в съда. Следва да бъдат изяснени въпросите относно здравния риск, вредни емисии, опасни отпадъци от пепелта“, пояснява Десислава Стоянова, представител на екологичното сдружение.

На практика проектът вече се изпълнява, без да се изчака окончателното съдебно решение и при отсъствието на одобрен доклад за оценката за въздействието върху околната среда.

Стоянова коментира, че инсталацията се представя като нещо ефективно, но нейният капацитет е 180 хиляди тона отпадъци годишно.

„Които в продължение на 30 години трябва да се горят – това е „животът“ на проекта. В момента София произвежда по-малко от половината от този капацитет. Тази инсталация ще ни вкара в нещо като затворен кръг – ние трябва да пълним това „чудовище“, за да може то да е ефективно, да работи. Съответно това може да ни принуди да внасяме отпадъци.“

Изграждането на инсталацията ще струва 350 милиона лева с ДДС, става ясно от обществената поръчка. Има много скрити разходи, които трябва да бъдат оценени, когато правим сметката кое е изгодно и кое не, уточнява Десислава Стоянова. При изгарянето на такива отпадъци се отделя токсична пепел, която ще се изнася, има и друга пепел и шлака, допълва тя.

Инсинераторът ще се изплати до 26 години, а неговият живот е 30 години, прави равносметка Стоянова.

Снимка: БГНЕС

Изгарянето на отпадъците ще се превърне в нов източник на атмосферно замърсяване, убедени са еколозите. „Една такава инсталация само ще допринесе за микса от замърсители, които имаме вече в града“, смята Десислава Стоянова.

Природозащитниците виждат в инсинератора механизъм за изгаряне на десетки хиляди тонове ценни суровини, които биха могли да се рециклират и компостират.

От „За Земята“ призовават за прекратяване на проекта и влагане на безвъзмездната помощ от Европейската комисия в инсталации за рециклиране и компостиране, както и за въвеждане на система за удобно и ефективно разделно събиране на отпадъците.

Протестните прояви в столицата са разположени в два часови пояса - сутринта и вечерта. В 18 часа шествие срещу горенето на отпадъци ще тръгне от Министерството на здравеопазването към МОСВ. Час по-късно в Дома на кино ще бъде открита фотоизложба, която показва тревожната ситуация в град Девня. 

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32