Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица турове ще представят различните етноси на Пловдив

Снимка: Катя Терзиева

Поредица градски турове ще представят на пловдивчани и гостите на града различните етноси на Пловдив през тяхната традиционна кухня, история, култура и обичаи. От векове градът под тепетата е населен от българи, турци, арменци, роми, гърци, италианци, руснаци и още много други народности, като мирното им съжителство е едно от най-красивите му лица. 

"През последните 10-15 години, радвайки се на възможността да пътуваме навсякъде по света, сякаш предпочитахме повече екскурзиите и почивките зад граница. Сега пандемията от Covid-19 ни накара да преосмислим много неща и насочи вниманието към "скритите диаманти" в туризма, които са около нас", казва Екатерина Терзиева, по чиято идея се организират градските турове. 

Първият е озаглавен "Пловдив по арменски" и е планиран за 20 март, а през април ще се състои и вторият, който ще е под мотото "Османските перли на Пловдив".

Мирното вековно съжителство на различните етноси в Пловдив е впечатляващо и всеки, който реши да се "потопи" в града, за да усети тази негова специфичност, ще бъде запленен, убедена е Терзиева.

"Точно това съжителство на различните пъстри диаспори на града е част от философията на нашия мултиетнически град, да умееш да събереш на една маса и арменци, и грък, и турчин, и руснак, и италианец, и още много други народности".

"Пловдив по арменски" е първа разходка, тъй като според историците градът е основно средище на арменците на Балканския полуостров. Началото ще бъде поставено с посещение на арменската църква "Сурп Кеворк", около която през 17 век се оформя и арменският квартал. Тази църква разполага с музейна сбирка, с екземпляри от арменски апостолически кръстове. След беседата участниците в туристическата обиколка ще се насочат и към емблематичната къща Хидлиян, като ще последва дегустация на ефирно отлежали арменски коняци в квартал "Капана".

"След това ще се срещнем с друг арменец, който е златар. Знаем, че някои от най-красивите, интересни занаяти са приоритет на арменците както златарството, така и часовникарството, и нашият тур ще завърши в един арменски ресторант, където ще опитаме арменски специалитети". 

Снимка: Катя Терзиева

За всички, които вече са се запалили по-подобно с пловдивското приключение, Екатерина Терзиева издава някои тайни и от подготвения вече за април следващ тур.

"Османските перли на Пловдив" ще представи по същия вкусен и красив начин османското наследство в града. Там ще видим съхранените от някогашните 50 към днешна дата две джамии. Ще опитаме типичния турски чай, ще научим защо той се поднася в чашки с формата на лале". 

Тематичните градски турове, представящи различните етноси в града през тяхното кулинарно и културно наследство, ще продължат до края на годината, обещава Терзиева, вярвайки,  че това пъстро многообразие на многовековния Пловдив ще провокира мнозина да го опознаят по-добре. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37