Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените по-често са на първа линия в основните сектори по време на пандемията

Все още нито една страна в света не е постигнала напълно равенство и овластяване на жените и момичетата. Жените на всички континенти са изправени пред редица предизвикателства, някои от които възникват в последно време. Какви са социалните и икономическите последици за жените една година след началото на пандемията от Covid-19.

По данни на Европейския съюз жените са в по-голяма степен изложени на риск от заразяване с коронавирус поради тяхното непропорционално високо представителство сред персонала на първа линия в основните сектори по време на настоящата криза - три четвърти от заетите в сектора за оказване на грижи са жени. По-голямата част от персонала, предоставящ основни услуги в блока, са жени, включително 76% от здравните работници, 82 на сто от касиерите и 93% от работещите в сферата на грижите за деца и учителите. Председателят на парламентарната комисия по равенството на половете Евелин Регнер:

„В някои райони над 90 процента от персонала, работещ с болните, са жени. В лечебните заведения, като касиери в супермаркетите, полагане на грижи за възрастните - там е нежният пол. Жените се героите на тази криза. И следователно те заслужват по-добро заплащане и прозрачност при формиране на заплатите. Те заслужават водещи места в политиката и компаниите. Това женско лидерство в живота трябва да е оценявано и добре заплатено. За това обаче е необходима много работа. Що се отнася до жените и пазара на труда - безработицата драстично расте в несигурните сфери, в които те са заети. Това извежда на преден план нуждата от равенство между половете за всички финансови инструменти на Европейския съюз, които се вливат в националните икономики”.

Кризата, породена от Covid-19, засяга жените и мъжете по различен начин и откроява, а в някои случаи и задълбочава, съществуващите неравенства между половете - мнение, което се подкрепя и от първия еврокомисар по равнопоставеността Хелена Дали:

„Очевидно е, че Covid кризата доведе до усилване на съществуващите отдавна неравенства между жените и мъжете. Напредъкът от последните години в сферата на половото равноправие е заплашен. Затова трябва да гарантираме, че нуждите и перспективите пред жените са акцент в европейския фонд за възстановяване”.

Хелена Дали представи миналата седмица предложение за равно заплащане на жените и мъжете за еднакъв труд. Сред мерките за прозрачност е въвеждането на задължение за големите дружества да съобщават разликите във възнагражденията на двата пола. Целта е изравняване на заплащането между мъжете и жените в Евросъюза, като разликата в момента е около 15 процента по-високи заплати за представителите на силния пол. Подобно законодателство вече съществува в Германия, Испания и Финландия.

По време на пандемията се наблюдава тревожно нарастване на домашното насилие. Но и преди нея всяка пета жена в Европейския съюз е била жертва, а по време на пандемията броят им се е увеличил поне с 30 процента. Около 50 жени на континента губят живота си всяка седмица вследствие на домашно насилие. Мерките за изолация затрудняват достъпа до помощ. В същото време в интернет се увеличават тормозът и насилието, основано на пола. Урсула фон дер Лайен - председател на Европейската комисия:

„Тази година ще предложим ново законодателство за борба срещу насилието над жени. Това се превърна в още по-неотложен въпрос заради блокадите. Да се живее без страх от насилие е основно човешко право и трябва да осигурим адекватна защита за всички жени в европейските страни - както в реалния живот, така и в интернет пространството, и особено вкъщи. Освен това жените трябва да са в центъра на възстановителния план за всяко правителство.

Три жени - д-р Аслам Туречи, професор Сара Гилбърт и д-р Кизмекия Корбит, чиито имена вероятно не сте чували, но им дължим много. Те са три учени от Германия, Великобритания и Съединените щати, забележителни жени, които са ръководили екипи, разработили първите три ваксини срещу коронавируса”.

Разликите в заплащането, пенсиите и полагането на грижи между жените и мъжете са важни фактори за феминизирането на бедността. В сравнение с мъжете, жените обикновено прекарват 13 часа повече на седмица в безвъзмездно полагане на грижи и извършване на домакинска работа. Миналия месец китаец беше осъден от бившата си съпруга за годините неплатена домашна работа, която тя е свършила, и трябва да й изплати компенсация. Тази година в азиатската страна влезе в сила нов Граждански кодекс, според който разведени двойки за първи път имат право да потърсят компенсация, ако са имали повече отговорности вкъщи. Какви обаче са амбициите на Европейския съюз? Давид Сасоли - председател на Европейския парламент:

„Пандемията води и до големи възможности - например да преосмислим това, което искаме да постигнем - да построим едно по-справедливо общество. Няма да имаме дигитален преход или зелен преход, ако нямаме равнопоставеност между половете. И точно заради това по време на преговорите за многогодишната финансова рамка настояхме равенството на половете и аспектите, свързани с пола, да бъдат основен приоритет в седемгодишния бюджет на Европейския съюз.

Наш дълг е да гарантираме, че насилието срещу жени ще е престъпление, което ще се наказва, независимо къде се случи в Европейския съюз. Трябва да се ангажираме всички страни членки на блока да ратифицират Истанбулската конвенция и това не е абстрактен въпрос. Той има влияние върху това какви сме ние и какви искаме да бъдем”.

Въпреки, че изминаха повече от 25 години от приемането на Пекинската декларация на ООН, посветена на правата на жените, равенството между жени и мъже далеч не е факт. Индексът на Европейския институт за равенството на половете за 2020-а показва слаб напредък - коефициентът за Европейския съюз е 68%, като 100% се равнява на пълно равенство, а показателят за България е под средния за блока - 59,6 на сто. С това темпо жените в Европа биха се радвали на пълно равенство най-малко след 60 години.

Репортаж на Силвия Петрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Данаил Веселинов

В Горна Оряховица посрещат тържествено помощник-капитана на "Галакси лийдър"

Моряците от пленения 430 дена кораб „Галакси лийдър“ се прибраха при семействата си. Община Горна Оряховица днес организира тържествено посрещане на помощник-капитана на кораба Данаил Веселинов. Той ще бъде приет по обяд от кмета на града Николай Рашков и екипа му, които заявиха, че са готови да предоставят всякаква помощ на моряка и..

публикувано на 27.01.25 в 08:38
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

Днес е Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

Навършват се 80 години от освобождаването на нацисткия лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау в Полша - от Червената армия по време на Втората световна война. 27 януари се отбелязва като Международен ден в памет на жертвите на Холокоста. Възпоменателни церемонии по повод годишнината ще има по целия света, включително в мемориалния комплекс,..

публикувано на 27.01.25 в 08:28
Доналд Тръмп

Колумбия склони да приеме депортирани мигранти от САЩ след заплахите на Тръмп

САЩ няма да налагат санкции и мита на Колумбия, след като южноамериканската държава в крайна сметка се съгласи да приеме депортирани мигранти, съобщи Белият дом. От Белия дом съобщиха, че Колумбия се е съгласила на "неограниченото приемане" на имигранти, които са влезли в САЩ незаконно, и че президентът Доналд Тръмп няма да наложи 25% мито..

публикувано на 27.01.25 в 08:05

Шведските власти конфискуваха кораб заради скъсан подводен кабел в Балтийско море

В Швеция прокуратурата съобщи, че конфискувала кораб, заподозрян в саботаж, след скъсване на подводен кабел в Балтийско море, както и че е започнала предварително разследване. Смята се, че с този кораб е повредил подводен оптичен кабел, свързващ Латвия и шведския остров Готланд. Пред вестник "Експресен" от шведската брегова охрана..

публикувано на 27.01.25 в 08:03
Мартин Димитров

Мартин Димитров: При политическа воля дефицитът може да бъде овладян

При политическа воля дефицитът може да бъде овладян , както беше овладяван много пъти. Това заяви пред БНР Мартин Димитров от ПП-ДБ, член на парламентарната комисия по финанси. Най-големият риск за дефицита са действията, които от ГЕРБ предприеха извън бюджетните правила – за увеличаването на заплатите в МВР, заяви той. "Това..

публикувано на 27.01.25 в 08:01

Външните министри на ЕС обсъждат ситуацията в Сирия и в Украйна

Министрите на външните работи на страните членки вероятно ще постигнат политическо съгласие за вдигане на санкциите срещу Сирия в отделни сектори на заседанието си в Брюксел. Ситуацията в Украйна и помощта на ЕС за страната отново ще бъдат обект на дебати, а украинският им колега Андрий Сибига ще ги информира за последните събития по видеовръзка...

публикувано на 27.01.25 в 07:48

Габриел Вълков: Вярвам, че управлението ще продължи 4 години

"Въпросът не беше дали БСП да участва в управление, или да остане в опозиция, а дали да извади България от политическата криза".  Това заяви пред БНР Габриел Вълков, председател на младежката организация на БСП. Той е най-младият претендент за лидер на Столетницата.   Кандидатите да поемат управлението в БСП са общо 17. "Моята кандидатура..

публикувано на 27.01.25 в 07:44