Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежи в Смолян с акция за чистотата на града

Валентин Кехайов и Мирослав Чавдаров
Снимка: Радостина Чернокова

В Смолян младежи, загрижени за чистотата на града си, са сложили табели, с които призовават да пазим и да сме отговорни.

Оригиналните табели се монтират във всички квартали на Смолян, в паркови пространства и оживени места. 

Част от табелите са направени с помощта на БГ Бъди активен, а другата част със средства от бюджета на община Смолян по програма на местната комисия за борба с противообществените прояви.

Дизайните на табелите са на победителите в конкурс, организиран в рамките на проект партньорство за красива и чиста България -  част от дългосрочната програма - „Място България“.

Целта е да допринесем за повече отговорно отношение сред местните жители относно изхвърлянето на отпадъци, каза Валентин Кехайов, председател на неправителствената организация „Млади изследователи за младежко развитие" в Смолян.

„Движейки се в самия град видяхме, че за съжаление, макар и толкова приятен чист град напоследък виждаме доста вандалски истории, свързани с това да бъдат надраскани доста стени и да бъдат изхвърляни боклуци извън самите кошове. Решихме, че със слагането на такива образователни табели в същото време забавни ще провокираме интереса на самите граждани и евентуално да помогнем самите вандали да преустановят самата дейност, тъй като за съжаление това не е примера, който ние като млади хора искаме да даваме на други млади хора. Това е уникалното в тази инициатива, защото самите млади хора се изправят пред други свои връстници и казват стига, престанете това не е града, в който искаме да живеем, искаме да правим смислени и съдържателни неща“, коментира той.

Според Кехайов в инициативата са включени актьори, от които да почерпят знания за базови неща за актьорското майсторство.

„Ние винаги сме твърдели, че заедно се случват нещата, в кооперация с община Смолян и с областната управа. Това е смисъла на тази инициатива - да направим така, че да свържем всички заинтересовани страни“.

Мирослав Чавдаров, който е от инициативата на „Млади изследователи за младежко развитие“ коментира:

"Искам да изглежда едно по-добро място за живот, за младите хора, да има по-малко вандалски прояви, аз съм част от тази инициатива и съм твърдо за това нещо".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15