Повече от година международното летище на Израел е затворено. Имаше много кратки моменти, когато полетите бяха разрешени. Страшното е, че съвсем произволно, летището отново биваше затваряно заради увеличаване на броя на заразилите се в Израел. Въпреки че имаха купен обратен билет, много израелци оставаха за дълго в чужбина, без да могат да се завърнат. До Израел се стига само със самолет или кораб. Това остави хиляди екскурзоводи без работа, защото израелците се славят като най-пътуващата нация след японците. Имаше протестни демонстрации, но те не дадоха резултат. Тогава гидовете, подкрепени от общините, организираха мащабна протестна акция, в която взеха участие и техните фенове.
"Преди пандемията имах много работа. За моите авторски екскурзии се резервираха места месеци напред. Феновете ми имат групи в социалната мрежа. От почти година съм си вкъщи. И изведнъж получих покана от общината на Тел Авив - Яфо в продължение на 10 дни да водя екскурзии в Лондон, Рим и Солун. Вече си стягах багажа, когато стана ясно, че и трите пътувания са в Яфо. Площадът около часовниковата кула за една нощ се беше „превърнал“ в Parliament Square - площада пред Биг Бена в Лондон. Там можеше да се качиш на двуетажните червени автобуси, да се снимаш с гвардейците, да се обадиш по уличните телефони с характерните червени кабинки. Е, имаше и „екстри“- да поседнеш на пейка между Шерлок Холмс и д-р Уотсън, а ако вдигнеш глава да видиш как лети Мери Попинс, и естествено да се чуят беседите за Лондон, които аз и моите колеги изнасяхме", каза Йоси Тувал, дългогодишен екскурзовод за Европа.
След това, всяка от сформиралите се на място групи от посетители, бързичко се придвижваше към Солун или Рим, допълни той.
"На пристанището в Яфо бяха спретнали един мъничък Солун. Много поклонници имаше на рибния пазар. Собствениците на многобройните кръчми и капанчета на крайбрежната улица бяха взели много присърце идеята за 10 дни да „маскират“ заведението си в таверни. Чуваше се гръцка музика, а на самата алея имаше бутафорни колони с капители и картонени статуи на герои от гръцката митология. Разбира се, гръцката митология има сериозно присъствие и в Яфо. На хвърлей от брега е скалата на Андромеда и мястото, където Персей е извършил своя подвиг. И накрая, площадът в Яфо, където е паметника на Наполеон и прочутата катедрала "Свети Петър" на папския нунция по Светите земи, се превърна в площад на стария Рим. Върху калдъръма бяха разстелили платно с изобразена на него мозайка, децата можеха да подскачат на батут, с формата на пица, а ние разказвахме за най-загадъчните места на Вечния град“, допълни Йоси Тувал.
Към инициативата за театрален протест на екскурзоводите се присъединиха от още три града в Израел. В Бер Шева - столицата на пустинята Негев бяха решили да припомнят, че в човешката история не липсват бедствия, къде по-страшни от Covid-19. Дори потопът не е попречил на хора и животни да пътешестват. Градски автобус бе „маскиран" като Ноев ковчег, а за тези, които отдавна не са ходили в зоологическа градина, вътре бяха подредени дребни животни и птички.
За всички в Ерусалим, които се оплакват, че им е омръзнало да ходят от къщи до работата и обратно, виждайки едни и същи сгради, за една нощ няколко от знаковите небостъргачи се „превърнаха“ в непознати чудовища Студентите от художествената академия „Бецалел“ помогнаха на протеста на екскурзоводите. Те, с помощта на плат, светлини и надуваеми елементи, показаха колко различни могат да изглеждат обичайните сгради. Достатъчно е да имаш въоръжение и да ги преобразиш.
И накрая, в крайморския град Хедера, решиха да се присъединят към жаждата за пътувания, но пресъздавайки, с наличните си средства, космически пътешествия. От този град е първият израелски космически турист, на когото до края на годината му предстои полет. Кметството на Хедера организира нощни „звездни турове“ с помощта на дронове-осветители. Те сe движат и рисуват космически картини.
Много са тези, които мечтаят да пътуват. Други заявяват, че се страхуват да напуснат Израел, който е първенец във ваксинирането по света и едва ли биха се възползвали от възможността за полети, дори ако отворят международното летище и докато не се намери лек срещу мутациите на коронавируса, ще си седят вкъщи. На друго мнение е Авшалом Грин, дошъл да подкрепи протеста на гидовете:
"Искам да пътувам в чужбина и то надалеч. Може би до Америка. Не искам да ходя на организирана екскурзия за седмица-две, а на пътешествие между месец и две години. Това да е компенсация, че дълго бях затворен вкъщи. Времето тече. Искам да видя повече места по света, а не ставам по-млад. Ще дойде време, когато човечеството ще се справи с Covid-19, но не и със старостта. Може би летището ще е отворено, а аз няма да мога да пътувам".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..