Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли планетариум в София

Млад екип планира производство на планетариуми

Прожекции на мозъка и обучение по физика ще са част от програмите

Снимка: Недислав Веселинов

Екип от ентусиасти от Катедра "Радиофизика и електроника“ към Физическия факултет на Софийския университет решава да започне работа по проект за откриването на планетариум в столицата. Подпомагат ги експерименталното конструкторско бюро "Фотоника", както и фондациите "Карол Знание" и "Америка за България". 
"Зад този проект стоят и много съмишленици, полусферата на купола е готова, а това е най-трудна част от проекта, използвали сме авиационна технология с епоксидна смола и фибростъкло, тествахме вече купола", разказва в предаването "Хоризонт до обед" докторантът от Физическия факултет на Софийския университет Недислав Веселинов. 
Екипа на проекта за новия планетариум

"Проведохме разговор с най-добрия специалист по проекционни технологии в света и така нашият купол ще дава възможност на посетителите, гледайки напред, да се чувстват все едно са на Марс - образът ще е ясен все едно си в марсоход", поясни Веселинов.

"Засега групата търси места къде да постави купола на планетариума" каза в 17-годишният Апостол, ученик във Втора немска гимназия. Той е човекът, през който минава финансовата част на проекта. 

"Искаме в планетариума да се прожектират не само филми за Космоса, но и за физика, биология, проекции на мозъка.

Снимка: Недислав Веселинов

Очаква се през 2021 година в училище да се внедрят нов тип иновативни стаи по европейски програми и искаме поне пет училища в България да могат да учат в планетариума, свързахме сме по тази идея и с образователното министерство", каза още ученикът.

Апостол планира производството на планетариуми да стане бизнес. Казва, че вече малки общини били проявили интерес. И освен създаването на планетариумите, Апостол смята, че неговата идея включва разработването в бъдещите филми за тях.

"Надяваме се с приходите да правим филми за различни възрастови групи - като ще избираме различни теми за всички, филми, които забавляват и дават много нови знания", посочи още Апостол.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02