Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлин Наков: Изоставаме трагично на ниво дигитализация на държавата

Пандемията спомогна ускорено да се дигитализират сектори, които имат дълбока нужда от това, смята основателят на „SoftUni“

Снимка: Pixabay

„Тенденцията е на пазара на труда постоянно да се откриват нови професии, свързани с технологичния сектор, и да се закриват стари професии, които се заместват с дигитализацията и стават ненужни заради дигитализацията.“ Това каза в интервю за БНР основателят на софтуерния университет „SoftUni“ Светлин Наков.

Това се е случвало и в миналото, когато са изчезвали някои професии – например счетоводството на хартия, допълни Наков.

Разни професии като тези, които казват колко е часът или те събуждат по телефона – всичко това се замества в момента от електронни устройства. Дали например таксиметровите шофьори ще изчезнат скоро или по-далече във времето, не мога да кажа, но светът иска автономни автомобили, клиентът иска автономни автомобили, собствениците на такси компании искат автономни автомобили и всички големи технологични гиганти се надпреварват да предложат адекватни решения за това автономно шофиране. Ето една огромна индустрия – транспортната, която предстои да стане автономна, машинно управляема и автоматична, или полуавтономна – с минимална намеса на човека. Дали ще са 20-30-40-50 години – това са малко догадки.“

Светлин Наков  Снимка от личен архив

Статистиката за цифровите умения на населението в България звучи плашещо, но изоставане сред младите хора няма, смята Светлин Наков.

„По-скоро нашето население е застаряващо, хора, които се причисляват към по-възрастните, например повечето пенсионери. Тях някак си ги е страх от технологиите и образуват голям процент от цитираните числа. Аз по-скоро съм оптимист и смятам, че България се справя добре като общество. Като институции вече много изоставаме, просто сме по-бавни.“

„Накратко казано: изоставаме трагично на ниво дигитализация на държавата, но на ниво общество не сме толкова изостанали, колкото изглежда отстрани“, обобщи Светлин Наков.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според Наков сегашното пренареждане на ежедневието и работните процеси има както негативни страни заради ограничените контакти на живо, така и добри страни, защото в много сектори са скочили ефективността и производителността.

„Само като си припомня преди година-две как пътувахме по 40-50 минути за една среща, която е 20 минути, и после още толкова на обратно, в днешно време този абсурд все по-малко се случва. Разбира се, не можеш да отидеш на фризьор онлайн, но пандемията много спомогна за ускорената дигитализация в сектори, в които има дълбока нужда от това.“

Ако сме свикнали вече да не ходим до банката като физическа сграда и офис, можем практично да продължим да го правим, отбеляза Светлин Наков и даде друг пример:

„Най-сетне лекарите се сетиха, че могат да преглеждат и по интернет, че за много от оплакванията не е необходимо да ходиш на живо и на място.“

Наков изрази надежда, че когато животът се нормализира, ще запазим голяма част от тези по-ефективни модели. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30