Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Катрин Цанев напуска добре платена работа в ООН и създава биоферма в село Тодорово

Катрин Цанев
Снимка: Личен архив

Катрин Цанев е основател на биоферма в село Тодорово до Плевен. Преди това е работила за организацията по прехрана и земеделие към ООН. След седем години перспективна и добре платена работа в ООН,  Катрин сменя кардинално посоката и се заема с отглеждане на зеленчуци, овошки и лимец по нивите в Троянско и Плевенско. 

Докато сади мушмули, дюли и вишни, докато суши доматчета, Катрин експериментира с мулчиране с овчи руна, създава кооперация, която да приготвя готова храна за общността, подава ръка на местни ромски жени и им помага да се обучат така, че да работят на мениджърски позиции. 
Вече три години тя пътува между Северна България и Женева, където живее съпругът ѝ.

"Село Тодорово беше пример за това как земеделието след комунизма и индустриализацията е останало откъснато и отделено от хората и не носи много ползи за местното население, дори вреди на околната среда и това ми направи много голямо впечатление тогава. Роди се идеята по някакъв начин аз да променя това статукво и след това започнах да работя в ООН по темите на устойчивото земеделие”, каза в предаването "Графити по въздуха" Катрин Цанев.

Катрин Цанев                                            Снимка: Личен архив

Тя е кандидатствала и спечелила проект за подпомагане, но се отказала да го изпълнява.

Спечелили сме един малък проект от Европейския институт за иновация, който подкрепя с малко финансиране иновативни проекти в селските райони, които измислят нови подходи към устойчиво земеделие и хранителната система изцяло”.

Снимка: Личен архив

Село Тодорово е кръстено на прадядото на Катрин Цанев.

Аз само от разкази го познавам, той ми е прадядо, нямах удоволствието и честта да се запозная с него лично. Той беше убит 1944 година, но от това, което знам, той е бил земеделец, имал е първата мелница в селото и е бил кмет".

Катрин Цанев е родена в Лондон, дете е на майка германка и баща българин. Завършила е политология в Германия, учила е и в Москва. В университетските си години Катрин специализира европейска политика и обследва как Общата селскостопанска политика помага на малките фермери да се справят с климатичните промени.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Умами: за честта на туршията като "кулинарен кокаин"

Преди няколко години във Фейсбук беше много модерно да се пускат фалшиви събития от типа "Еминем в Летния театър на Стара Загора", "Хана Монтана в Монтана", "Дрейк и Галена на Кюстендилска пролет" и, разбира се, "Ед Шийрън на празника на туршията в Златарица" . Как без Ед, че нали неотдавна спука гьона на родния интернет с..

публикувано на 07.12.23 в 21:44

Изкуството на ракията: от яйцата с дъх на първак до 80-градусовата дезинфекция

Как миришат ракиените ароматизатори за шофьори и колко градуса е течността във фонтан с първак? На тези и други екзистенциални въпроси в студиото на "Изотопия" отговаряха Ивайло Жеглов и Илияна Дановска от Музея на ракията в София , малко преди тазгодишния Rakia and Spirits Fest Sofia . "Имаме табела, че д езин фек ти..

публикувано на 07.12.23 в 18:17

За да не подгизнат душите от сълзи: Ла Катрина или сюрреалистичната Смърт в Мексико

Къде хората се веселят, ядат и пият на корем в името на Смъртта? В Мексико, разбира се! Денят на мъртвите там има дълбоки корени в индианските времена и е може би единственият празник, запазен във възможно най-чистата си форма, казва художничката Ана Монтеро . В "Изотопия" тя сподели впечатленията си от..

публикувано на 07.12.23 в 15:44

На Никулден Съюзът на ловците и риболовците в България за любителския и спортен риболов

Днес православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец. Той е покровител на моряците, на рибарите и банкерите.По традиция на масата присъства рибата . " Риболовът е вроден в хората още от самото създаване на човешкия род. Заедно с лова и събирателството, риболовът е бил сред основното препитание на хората преди..

публикувано на 06.12.23 в 10:54
Аспарух Лешников

Биография на Аспарух Лешников ще бори митовете за Рицаря на горното фа

Догодина предстои издаването на биографична книга за тенора Аспарух Лешников-Ари . Тя е дело на внучката на певеца Джесика Лешников, която е оперна певица, и на д-р Веселина Узунова от Историческия музей в Хасково. Идеята се ражда след като Джесика за първи път посещава Хасково миналата година, когато бяха отбелязани 125 години от рождението на..

публикувано на 01.12.23 в 13:40
Снимката е илюстративна

Живот на генератори - селата в Сухиндолско остават без ток

Частично бедствено положение заради неколкодневна липса на ток е обявено и в най-малката община на Велико Търново – Сухиндол. Кметските наместници купуват и носят вода и храна на хората по селата. На генератори е домът за болни с деменция в село Горско Косово . Не работят клетките на мобилните оператори и хората нямат връзка с близките..

публикувано на 29.11.23 в 11:06
Снимката е илюстративна

Кошмарът почти свърши - 5 дни без ток в Ловешко. Властта: Ситуацията излиза извън контрол, не е нормално

Кошмарът почти свърши - така може да се обобщи картината в Ловешко. След петдневно прекъсване е възстановено електрозахранването във всички селища на областта. Все още обаче остават отделни улици, махали и абонати без ток. Равносметката на жители на различни села в региона: "Четири дена стояхме без ток. Много трудно – с животни, с всичко. На..

публикувано на 29.11.23 в 10:56