Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мария Попова, ИАЛ: Около хиляда са докладваните нежелани реакции от ваксините

В 70-80% от случаите има грипоподобни симптоми, в около 30 на сто се съобщава за гадене и световъртеж

Снимка: БТА

Има изключителна активност в докладването на нежелани реакции след ваксиниране. Това съобщи пред БНР д-р Мария Попова, директор на Дирекция „Лекарствена безопасност и клинични изпитвания“ в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).

„Има изключителна активност. Броят на нежеланите реакции, които получаваме всеки ден, расте и е доста голям – наближава или леко надвишава 1 000 съобщения, което е съвсем безпрецедентно за нашата система. Голямата част от тези реакции са познати реакции. Някои от тях протичат и по-драматично, но за кратко време, преходни са“, коментира д-р Попова в предаването „Хоризонт до обед“.

„При всички ваксини, с които разполагаме към момента, повече от 70-80% от реакциите представляват грипоподобен синдром - в който има температура, има втрисане, болка на мястото на убождането. В някои случаи тази температура е по-висока – характерно по-висока при „АстраЗенека“ и малко по-ниска при РНК ваксините. При РНК ваксините е около 38 градуса най-много, докато при „АстраЗенека“ надвишава и то при млади хора. Пациентите ни съобщават, че имат сърцебиене, имат прималяване, тръпки в крайниците. Може би в 30% от случаите се докладва гадене, световъртеж“, поясни д-р Попова. По думите й тези реакции отзвучават в рамките на около едно денонощие, а една малка част продължават повече от 24 часа със затихване.

Следим с особено внимание алергичните реакции и те не са много“, уточни д-р Мария Попова.

Големият брой докладвани реакции от ваксините срещу Covid-19 д-р Попова обяснява с чувствителността на обществото по тази тема. Тя даде примери с предишни кампании и призиви да се съобщават нежелани лекарствени реакции, които не са дали очаквания ефект.

Какъв е механизмът за съобщаване на нежелани реакции? На сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата има онлайн формуляр – жълт за медицинските специалисти и бял за пациентите. Предоставен е телефон за неразполагащите в интернет връзка. Когато става дума за ваксина, трябва да се посочи партидния номер – нещо, което не е валидно за химическите лекарства, посочи д-р Попова. Партидният номер се намира върху пациентската карта, която се дава на имунизираното лице. Друг канал за информиране за странични ефекти от ваксините е съобщаването им на личния лекар.

Сигналите се разглеждат от ИАЛ, но при по-сериозните случаи Агенцията по лекарствата има възможност да сезира РЗИ да изготви доклад. Сериозните казуси се разглеждат и от консултативна комисия към агенцията. На следващ етап информацията се изпраща към Европейската агенция по лекарствата. „Когато реакцията е сериозна, ние имаме 15 дни, за да я изпратим“, каза д-р Мария Попова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация. Решението беше прието единодушно със 159 гласа „за“. Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Нова мейл измама: Пише ви адвокатско дружество и ви заразява компютъра

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От ГДБОП предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във фалшивото съобщение има данни, че..

публикувано на 07.02.25 в 13:08

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06
Кириакос Мицотакис

Кириакос Мицотакис посети Санторини

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..

публикувано на 07.02.25 в 12:36
Бойко Борисов

Бойко Борисов за грантовете за медии: Не са лошо нещо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..

публикувано на 07.02.25 в 12:09

Кметовете на Благоевград и Симитли с инициативен комитет за изграждане на яз. "Ракочевица"

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..

публикувано на 07.02.25 в 11:43