Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китаристът Георги Димитров-Жожо - в лексикона на "Алегро виваче"

Номинираните за наградата "Млад музикант на годината 2020" отговарят на 10 въпроса

Георги Димитров-Жожо
Снимка: БНР/Ани Петрова

Гласуването в анкетата "Млад музикант на годината 2020" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" приключи. Предстои преброяване на гласовете и подготовка на церемонията по награждаването.

Междувременно 11-те номинирани от екипа на предаването за приза, определян изцяло от слушателите, ще се представят сами пред аудиторията, като отговорят на 10-те въпроса в своеобразния радиолексикон на "Алегро виваче".

Трети в поредицата по азбучен ред е китаристът Георги Димитров-Жожо. Отговорите му можете да чуете в звуковия файл.

Роден е през 2000 г., възпитаник на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София, а от 2018 г. е студент в Университета за музика и изпълнителски изкуства в Грац (Австрия), в класа по класическа китара на именития професор Паоло Пегораро.

Георги Димитров-Жожо е първият носител на учредената през 2017 г. награда „Олга Камбурова” на предаването „Алегро виваче” и в резултат на това вече има своите първи студийни записи, осъществени с екип на Музикална къща БНР с продуцент Лилия Николова.

Признанието от екипа на предаването „Алегро виваче” идва скоро след връчената му Награда за полет в изкуството „Стоян Камбарев”, а заедно с това отличие Георги получава от едноименната фондация и възможността да дебютира като солист на камерния ансамбъл „Софийски солисти” с диригент проф. Пламен Джуров. Майсторският инструмент, на който свири той тогава, е дарение от фондация „Димитър Бербатов”. Като лауреат на фондация „Йордан Камджалов”, младият музикант се включва в организирани от нея събития. Той прави самостоятелен благотворителен концерт в Сити Марк Арт център и солира на Плевенска филхармония под диригентството на Йордан Камджалов на плевенска сцена. Гостува на международния фестивал „Софийски музикални седмици“ с изява в зала „България“.

Младият китарист е лауреат на конкурси у нас и в чужбина, сред които фестивалът GuitArt в Пловдив, конкурсите за китаристи „Ана Амалия” във Ваймар и „Андрес Сеговия“ в Монхайм, Международният фестивал на китарата в Плевен и др. Печели Първа награда и Специалната награда на EMCY на XII Международен конкурс „Млади виртуози“ в София; Голямата награда на международния конкурс „Акад. Марин Големинов” и ценната статуетка на името на Любен Хараламбиев.

Като носител на Първа награда от Международния фестивал GuitArt в Пловдив, Георги Димитров-Жожо става артист на платформата EuroStrings за 2019 г. Заедно с победителите от още 16 конкурса в Европа, сред които той е най-младият, прави концертно турне, придружено с негови майсторски класове на китарни фестивали в различни градове в Европа. Турнето включва фестивалите в Тампере, Сараево, Лондон, Загреб, Сегед, Аликанте, Петрер и завършва с концерт на сцената на Международния фестивал GuitArt в Пловдив.

Чуйте в звуковия файл как Георги Димитров-Жожо отговори на 10-те въпроса на "Алегро виваче".

***

Очаквайте и останалите номинирани за "Млад музикант на годината 2020" в лексикона на "Алегро виваче" - в 11 поредни вторника след 21:10 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10