Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Фейсбук ще се бори с дезинформацията у нас

Снимка: БТА

Фейсбук обяви старта на своята програма в България за проверка на фактите от трети страни в партньорство с агенция Франс прес, проверител на фактите, сертифициран чрез Международната мрежа за проверка на факти.

"Публикациите в социалните мрежи за коронавируса и ваксините надделяват и изместват всякакви други новини, но начинът,  по който са поднесени, поставят под съмнение науката, заплахите за нашето здраве и постиженията на медицината и това може да е много опасно", посочи в предаването „Хоризонт до обед“ журналистът Росен Босев, който е в ролята на проверител в България. Той е с 16 години опит в изданието "Капитал" в областта на правосъдието, човешките права, правоохранителните институции, разследвания.
Когато проверителите на факти оценят дадена история като невярна, Фейсбук я показва по-надолу във фийда на потребителите, като по този начин значително намалява нейното разпространение.

Това спира споделянето на измамна информация и намалява броя на хората, които я виждат. Ограничава се и разпространението на страници и домейни, които многократно споделят фалшиви новини, като се премахва и опцията им за реклама. Маркирайки дадено съдържание като фалшиво, Фейсбук предупреждава хората, които го виждат или се опитват да го споделят, че информацията в него е невярна.

„Ние като проверители търсим първоизточника на информацията, дали снимката е съотносима към съдържанието, темите се подбират по тяхната обществена значимост, дали има интерес към дадена тема и как тази тема е достигнала до хората, колко често е била споделяна“, посочи още Росен Босев.

"Проверката на съдържанието във Фейсбук е една част от работата на агенция Франс прес по проверка на данните. Конкретно за България Фейсбук е може да се каже господстващата социална мрежа на пазара. Когато някой има съмнение, той може да подаде доклад за някоя информация, така всеки може да бъде полезен в борбата с фалшивите новини", каза още журналистът.

Той допълни, че програмата не предвижда изтриване на публикациите. Съмнителните публикации ще са обозначени, че са квалифицирани като подвеждащи или неверни.

Като част от борбата с дезинформацията, Фейсбук си партнира с независими проверители на фактите от цял свят, които преглеждат и оценяват достоверността на съдържанието.
Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Facebook ще следи за фалшиви новини в България

Социалната мрежа Facebook въвежда нови регулации в България и Унгария. Екип на мрежата, в който ще влязат и двама журналисти – по един от двете страни, ще проверява публикации в социалната мрежа за невярна или подвеждаща информация и такава, която..

публикувано на 02.03.21 в 18:48
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата...

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички..

публикувано на 15.11.24 в 11:01