Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Фейсбук ще се бори с дезинформацията у нас

Снимка: БТА

Фейсбук обяви старта на своята програма в България за проверка на фактите от трети страни в партньорство с агенция Франс прес, проверител на фактите, сертифициран чрез Международната мрежа за проверка на факти.

"Публикациите в социалните мрежи за коронавируса и ваксините надделяват и изместват всякакви други новини, но начинът,  по който са поднесени, поставят под съмнение науката, заплахите за нашето здраве и постиженията на медицината и това може да е много опасно", посочи в предаването „Хоризонт до обед“ журналистът Росен Босев, който е в ролята на проверител в България. Той е с 16 години опит в изданието "Капитал" в областта на правосъдието, човешките права, правоохранителните институции, разследвания.
Когато проверителите на факти оценят дадена история като невярна, Фейсбук я показва по-надолу във фийда на потребителите, като по този начин значително намалява нейното разпространение.

Това спира споделянето на измамна информация и намалява броя на хората, които я виждат. Ограничава се и разпространението на страници и домейни, които многократно споделят фалшиви новини, като се премахва и опцията им за реклама. Маркирайки дадено съдържание като фалшиво, Фейсбук предупреждава хората, които го виждат или се опитват да го споделят, че информацията в него е невярна.

„Ние като проверители търсим първоизточника на информацията, дали снимката е съотносима към съдържанието, темите се подбират по тяхната обществена значимост, дали има интерес към дадена тема и как тази тема е достигнала до хората, колко често е била споделяна“, посочи още Росен Босев.

"Проверката на съдържанието във Фейсбук е една част от работата на агенция Франс прес по проверка на данните. Конкретно за България Фейсбук е може да се каже господстващата социална мрежа на пазара. Когато някой има съмнение, той може да подаде доклад за някоя информация, така всеки може да бъде полезен в борбата с фалшивите новини", каза още журналистът.

Той допълни, че програмата не предвижда изтриване на публикациите. Съмнителните публикации ще са обозначени, че са квалифицирани като подвеждащи или неверни.

Като част от борбата с дезинформацията, Фейсбук си партнира с независими проверители на фактите от цял свят, които преглеждат и оценяват достоверността на съдържанието.
Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Facebook ще следи за фалшиви новини в България

Социалната мрежа Facebook въвежда нови регулации в България и Унгария. Екип на мрежата, в който ще влязат и двама журналисти – по един от двете страни, ще проверява публикации в социалната мрежа за невярна или подвеждаща информация и такава, която..

публикувано на 02.03.21 в 18:48
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата..

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко ,..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател...

публикувано на 18.04.24 в 11:15