Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакваният рестарт на туризма се отлага

Снимка: futurefortourism.org

Желаният и очакван рестарт за туристическия сектор се отлага за неопределен период от време. Бизнесът за хотелиери, ресторантьори и туроператори е почти замрял, с обороти, които са близки до нула. Усилията на фирмите са насочени към това да останат на пазара и да запазят кадрите си, с които работят от години. Някои от инвеститорите в сектора обаче се насочват към други дейности, защото го оценяват като безперспективен в близко бъдеще.

Желание за работа в криза, усилия за обновяване на базите и надежда за бъдещето на сектора - така може да бъде описана ситуацията за собствениците в хотелиерството и ресторантьорството.

Бранимир Миланов – заместник-председател на Българската хотелиерски и ресторантьорска асоциация определя изминалата 2020 година като „доста сложна, доста трудна година“.

Силистар, септември 2020 г.  Снимка: БГНЕС

„Много пъти беше затварян нашият бизнес, много пъти беше отварян и това предизвика турбуленции в нашия бранш. Една голяма част от хотелите въобще не отвориха. Голяма част от тези, които бяха отворили, едва покриха разходите си. Друга част работеха на загуба. Малките хотелчета в малките населени места от Бургас на юг и от Варна на север се радваха на доста добра заетост, защото основните клиенти, които посетиха тези места, бяха българи“, отбеляза Миланов в предаването „Хоризонт до обед. 

Най-голямото предизвикателство според Атанас Димитров, също заместник-председател на БХРА, било да се запазят хората и експертизата, за да може при отваряне да се запази качеството. „Това бяха нашите искания към институциите и към държавата – ако трябва да жертваме бизнеса си и да понесем загуби, работниците да бъдат компенсирани“, изтъкна той.

Снимка: БТА

След тежкото за бизнеса лято дойде и зимният сезон, през който българските планински курорти останаха отворени. Между 30 и 40% от обектите обаче са останали затворени. „Страхът от заразяване е голям. Консумацията и потреблението е на санитарния минимум“, допълва картината Атанас Димитров.

„Много колеги се отказаха да упражняват тази професия, може би 30-тина процента. Сега, с продължаващата пандемия очакваме да ескалира нежеланието на инвеститорите да инвестират в рисков бизнес“, прогнозира Димитров, който сравнява  инвестициите в туризма в момента с хазарт. Част от собствениците са вложили своите резерви в освежаване и обновяване на обектите.

„Влагаш средства в предприятие, което не се знае дали ще има условия за развитие.“

Снимка: Ани Петрова

Най-големите разходи и на хотелиери, и на ресторантьори са насочени към изпълнение на здравните предписания и мерки. Във фирмите са наясно, че бизнесът им е пряко обвързан със здравето на клиентите и усещането им за сигурност в местата, които посещават.

За нас като индустрия на гостоприемството е много важно да осигурим комфорт и сигурност на посетителите си“, изтъкна Атанас Димитров.

За да отличи добрите примери и практики в туризма браншовата асоциация ще връчи своите годишни награди.

„На онези, които успяха все пак да се преборят, на онези, които успяха да направят невъзможното – награждаваме собственици и мениджъри, награждаваме хора, които се приспособиха и успяха да съхранят и бизнеса, да развият и иновативни продукти“, заяви Бранимир Миланов от БХРА.

Снимка: БТА

Надежда за бъдещето има и за момента тя се концентрира във ваксините.

„Ще им даде възможност за посещения, за движение през граници, за пътувания със самолети. Тогава би могло да има някакъв прозорец, на който да се надяваме, че ще се случат по-добри неща през лятото“, смята Миланов.

Атанас Димитров е на мнение, че имаме качествен продукт – уникална природа, но без държавна подкрепа в тази обстановка много малко предприятия биха могли да оцелеят.

Пледираме към общините за подпомагане на бизнеса в различните градове. Според възможностите на общините да бъдат опростени таксите смет, таксите сгради, тротоарни права, общински наети площи за времето, когато бизнесът не извършва дейност. Протягайки ръка към бизнеса и успявайки да го съхранят по места, той ще продължи да носи „златни яйца“ в бъдеще.“

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16