Сборникът „Кой спря БНР?“ беше представен на публичен семинар, организиран от катедра „Радио и телевизия“ на Факултета по журналистика и масова комуникация в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
В сборника са събрани документални и медийни свидетелства, свързани с безпрецедентното спиране на излъчването на програма „Хоризонт“ на 13 септември 2019 година за близо пет часа.
Изданието е дело на колектив изследователи от Факултета по журналистика и масова комуникация. Съставител на книгата е доц. Вяра Ангелова.
Книгата задава въпроса "Кой спря БНР?", но не дава отговора, отбеляза доц. Ангелова:
"Вътре има всичко в тези документи. Има и човешката трагедия, преминала през главните действащи лица. Разбира се, тук действащи лица, без да са личности, са също така институциите в държавата, подозренията.
Година и половина по-късно ние не знаем какво се случи. Знаем фактологията, че се е случило, но защо се е случило и кой го направи не знаем. Категорична съм, че не трябва да се забравя тази история и че трябва да се преследват отговорите на въпроса "Кой спря БНР?"
Генералният директор на Българското национално радио Андон Балтаков беше категоричен:
"Колкото до въпроса "Кой спря БНР?" мисля, че колегата Великова го каза. То става чрез разпореждане на директора. Никой друг над директора, чисто документално, не може да разпореди спирането на Българското национално радио. Знам го и мога да ви го кажа, а самото спиране технологично е много сложен процес. За нещастие, се е случило. Така, че въпросът оттук нататък "Кой спря БНР?", е наистина кой стои зад думата "кой". Може би това е по-големият въпрос".
По думите му въпросът е какви механизми да заложи българското общество, за да не се случват подобни неща в бъдеще:
"13 септември е може би поантата на един цял процес".
"Книгата е добра основа оттук нататък да се правят анализи", каза д-р Весислава Антонова:
"За състоянието на обществените медии въобще, за отношението на властта към обществените медии, за това има ли тя отговорност и има ли желание да подкрепи тяхната свобода и независимост".
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава. От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък. ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..
Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..
Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..